15 maja br. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbył się konkurs „Mazurzymy po Kętrzyńsku”. Już po raz 11. kętrzyńska młodzież recytowała teksty w gwarze mazurskiej. Tym razem ze względu na obchody roku Wojciecha Kętrzyńskiego, przedstawiała również jego twórczość. Wojciech Kętrzyński był zaangażowany w pracę na rzecz Mazurów. Napisał książkę o Mazurach, która jest świetnym przewodnikiem historii po naszych terenach. Konkurs mowy mazurskiej, czyli „Mazurzenie po kętrzyńsku” to święto organizowane przez Stowarzyszenie Kulturalne „Konik Mazurski”. Jak co roku w komisji zasiadają Dietmar Serafin emerytowany wieloletni dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. Jest autorem mazurskich gadek i wielu tekstów o tematyce łowieckiej i regionalnej. Lucyna Wiechecka, Piotr Szatkowski, Lucyna Werbanowska oraz Bożena Musielak. W przesłuchaniu wzięło udział 16 osób. Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

W kategorii klas I-III:

I miejsce – Marta Szostek,

II miejsce – Hanna Ruś,

III miejsce – Antonina Biały.

W kategorii klas IV -VI:

I miejsce – Antoni Jowsa,

II miejsce – Oliwia Obolewicz,

III miejsce – Łukasz Tomczak,

wyróżnienia:

Olga Łozowska oraz Laura Roguszka.

W kategorii klasy VII – gimnazjum:

I miejsce – Agata Ożga,

II miejsce – Piotr Szatkowski,

III miejsce – Kacper Kulas oraz Patrycja Wojtkowska.

Wśród publiczności zasiadł Józef Jabłoński, który w tym roku wciela się w postać Wojciecha Kętrzyńskiego.

Ula Tomczak