Wysiedleni – to ludzie, którzy musieli porzucić swoje domy na wschodzie Polski i przenieść się setki kilometrów na zachód albo północ kraju, bo po II wojnie światowej zostały zmienione granice Polski.
Decyzję o tej zmianie podjęły mocarstwa – USA, Wielka Brytania i Związek Radziecki – podczas konferencji w Jałcie i Poczdamie w 1945 roku.

Zmianom granic towarzyszyły ogromne migracje ludności – Polaków, którym nakazano przeprowadzić się na tak zwane Ziemie Odzyskane, i Niemców, którzy musieli opuścić te ziemie. Przesiedlono dwa miliony Polaków i trzy miliony Niemców.

Kazia Łobodziec mieszka w Gródku Jagiellońskim niedaleko Lwowa. Dobrze jej w tej wieloetnicznej miejscowości. Polscy, ukraińscy i żydowscy mieszkańcy pomagają sobie, wspólnie pracują i świętują.
Wybuch II wojny światowej kładzie się cieniem na losie wszystkich mieszkańców. Wiele przyjaźni nie przetrwa tej próby.

Na szczęście Kazia i Rózia dalej są nierozłączne. Razem łatwiej im opuścić Gródek w 1945 roku i wraz ze swoimi rodzinami i większością sąsiadów przeprowadzić się na Ziemie Odzyskane – do Żarku koło Jawora. Tam zaczynają niełatwe wspólne życie z niemieckimi rodzinami. Kazia nie zawsze wie, jak się zachować względem niemieckich sąsiadów. Podpatruje przyjaźń Stasia Gałuszki i Brygidki Klauss. Oni wiedzą najlepiej, co jest tak naprawdę ważne w życiu.

Poznajcie historię małej Kazi i przyjaźni trwającej mimo różnic religijnych i kulturowych.

Skip to content