Dzisiaj w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, na jej scenie i pośród widowni zrobiło się weekendowo, świątecznie a przede wszystkim wiosennie. Z okazji przypadających bardzo ważnych dni, bo w sobotę obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi, zaś w niedzielę Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, otworzyliśmy naszą teatralną salę przed pierwszo- i drugoklasistami, pośród których znaleźli się i artyści, i widzowie dwóch przedstawień obrazujących ekologię oraz czytelnictwo.
Klasa I c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętrzynie, cała w bardzo efektownych odcieniach zieleni oraz rekultywacyjnych i biodegradowalnych kostiumach, z instrumentami, tudzież znakomicie wykonanymi słowem i piosenką tekstami o Ziemi, ekologii, środowisku naturalnym, ochronie i bezpieczeństwie otaczającej nas przestrzeni, utożsamiała się z z jej zagrożonymi jakże ważnymi dla człowieka elementami, o których jednak ludzkość coraz częściej zdaje się zapominać. Ze sceny płynął rozpaczliwy głos rzeki, szumiało rzewnie i smutno drzewo, gdy mikrofon przechodził od uczennicy do ucznia. Ustami nowego, chyba bardziej przekonanego do ochrony środowiska, zdeterminowanego i uważnego pokolenia przyroda opowiadała o swoich bolączkach, lękach. Zabrzmiały prośby i wskazówki, co zmienić w naszych nawykach, jak się zachowywać, jak postępować. Przy dźwiękach muzyki i w tańcu wybrzmiała po chwili radość, ogromny powiem optymizmu, jakby kilkulatki były pewne, że to one stanowią awangardę społeczeństwa odpowiedzialną za uratowanie Ziemi. Dla nich, ich dzieci, wnuków… A może to głos bezdyskusyjny, który ma świadomość, że nie ma już innego wyjścia, jak wyłącznie przekonanie do zmian, tych dobrych, wybrzmiewający także ze sceny bibliotecznej. Oby jak najczęściej.
Pierwszoklasiści z Jedynki zamieniają się teraz miejscami, zasługują na wytchnienie pośród publiczności, z klasą I b ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kętrzynie, która, również w wiosennych kolorach, bo radośnie słonecznych, ustawia się na scenie. Niedzielny bohater – książka, przechodzi z rąk do rąk. Zatrzymuje się na kilka chwil pod żółtymi, jakby słonecznikowymi, kapeluszami. Dziewczynki i chłopcy czytają, pewnie, ze wspaniałym zaangażowaniem, głośno i dobitnie, jakby uczniowie chcieli tymi krótkimi wypowiedziami podkreślić a nawet przypieczętować wagę literatury, czytelnictwa, miejsca, w którym się przecież znajdujemy, książek, które czekają na młodych ludzi po drugiej stronie korytarza biblioteki, czyli w Bajkosferze – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży. Każdy fragment poprzedza tytuł oraz imię nazwisko autora. Wszak za trzy dni mowa jest o prawach tych, którzy książki piszą.
Za moment popłyną już drugi raz, teraz nieco dłuższe podziękowania od wszystkich, wzajemnie. Trzymamy w dłoniach wiosenne symbole – tulipany. Niektóre trochę uśpione, jakby rozwinąć się miały w naszych domach, wymuszając w nas zapamiętanie słów, które dzisiaj padły ze sceny, skierowanych również do dorosłych. Niech zatem pozostaną z nami, choćby w Dzień Ziemi, choćby w Światowy Dzień Książki… Na pewno zaś zapadną w pamięci najmłodszej publiczności, tej najważniejszej, dzisiaj specjalnie zaproszonej – klas I a i 2 a ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kętrzynie.