Oto pięcio- i sześciolatki z grupy „Gwiazdeczki” Miejskiego Przedszkola Integracyjnego „Malinka” w Kętrzynie na lekcji bibliotecznej w Bajkosferze. Najpierw wiercą się na pufach i siedziskach domagając się pozwolenia na przeglądanie książeczek, które sami sięgną na półkach. Jednak pani bibliotekarka chciałaby najpierw wyjaśnić dzieciom, czym jest sztuka. Podaje przykłady książek, muzyczne (a w tle „Wiosna” Vivaldiego i niektóre przedszkolaki ochoczą pląsają przeskakując z cienia w zaglądające o tej przedpołudniowej porze do Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży promienie słoneczne) a gdy mówi o malarstwie, pokazuje małym słuchaczom książeczkę z serii „Mali wielcy” o Pablu Picassie i już zamiast skrzypcowego koncertu słychać opowieść o artyście, której towarzyszą pokazywane dzieciom ilustracje. Nie tylko ta lektura, ale i wiele innych trafia w ręce dzieci. Gdy tracą zainteresowanie, pora zwiedzić miejsce w bibliotece, w którym jeszcze nigdy nie były. W Czytelni dla Dorosłych trafiają na wystawę o Mikołaju Koperniku, aczkolwiek równie fascynują je wysokie regały zapełnione całkiem innymi książkami niż w sali dziecięcej. Następnie odwiedzają znaną już sobie Czytelnię dla Dzieci i Młodzieży, gdzie siadają przy przygotowanych specjalnie na tę okazję stołach. A czekają tam na nie przybory do rysowania, dzięki którym po kilku krótkich i czasami dłuższych chwilach powstają obrazki własnych uśmiechniętych buziek. Stamtąd wszyscy schodzą tym razem piętro niżej, żeby zajrzeć do Galerii Stowarzyszenia Kulturalnego „Konik Mazurski”, gdzie w otoczeniu warsztatu tkackiego i rękodzielniczych cudów pani bibliotekarka opowiada o trochę innej sztuce niż ta, którą dzieci poznawały na początku dzisiejszej lekcji bibliotecznej. Powrót do Bajkosfery to w końcu możliwość hasania między półkami, sięgania po książeczki, przeglądanie tych ulubionych oraz ich wypożyczenie, co oznacza porozmawianie z panią bibliotekarką przy jej stanowisku i naukę posługiwania się Kartą Małego Czytelnika, ponieważ przedszkolaki uczestniczą w programie „Mała Książka – Wielki Człowiek”.