Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego dziś przed południem mieliśmy przyjemność gościć w Bibliotece grupę Smerfy z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego „Malinka” w Kętrzynie. Najpierw w Bajkosferze, czyli Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży przyjęliśmy przyniesione przez dzieci książki i wypożyczyliśmy nowe. Potem pani bibliotekarka opowiedziała o tym, jak ważna jest nauka literek, umiejętność czytania i prawidłowego używania języka polskiego. I to był wstęp do edukacyjnych zabaw, które przygotowały panie nauczycielki, i do których z przyjemnością przystąpiły przedszkolaki, znajdując miejsce na wspólne kółko pośród bibliotecznych półek z książkami i bajkosferowych siedzisk. Poznawanie, przypominanie literek, sylab, rzadziej używanych wyrazów przy pomocy obrazków wplecionych w gry to było przede wszystkim szukanie rymów w słownych parach. Do zabawy włączone było każde z pięcio- i sześciolatków, niektórym służono pomocą, podpowiedzią, cierpliwością. Wszystkie nagradzane brawami i motywowane gratulacjami do udziału w kolejnych grach. Gdy zrobiło się w Wypożyczalni nieco mniej miejsca, przenieśliśmy się do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, w której do dalszych zabaw zaprosiła pani bibliotekarka. Na przedszkolaki czekały już książeczki, rysunki i przybory do kolorowania oraz kolejne pomysły. Teraz zajęcia przyjęły formę pracy w parach i grupach, wzajemnej pomocy, podpowiadania, dzielenia się kredkami… Kiedy zaś wszyscy stali się wygranymi w dzisiejszych zabawach, grach i zadaniach, nie mogliśmy przypuszczać, że scena pozostanie pusta. Nagrodę przedszkolaki wymyśliły sobie zatem same a pani bibliotekarka uzupełniła tę przyjemność obdarowując dzieci cukierkami.