Jakich to mieliśmy dzisiaj przed południem wdzięcznych gości! Grupa I sześciolatków z Akademii Przedszkolaka przy ulicy Obrońców Westerplatte kulturalnie zajęła miejsca w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży, żeby posłuchać, jak w ciepłych słowach pani bibliotekarka opowiada o miejscu, w którym dzieci znalazły się po raz pierwszy. Dzisiejsze spotkanie było skutkiem nawiązania przez naszą Bibliotekę współpracy z przedszkolem. Jakiś czas temu pani bibliotekarka odwiedziła dzieci i panie nauczycielki, żeby przedstawić zalety, potrzeby i przyjemności związane z udziałem przedszkolaków w programie „Mała Książka – Wielki Człowiek”. Teraz doszło do wspólnego spotkania w zamkowej Wypożyczalni. Pani bibliotekarka jeszcze raz, teraz już wyłącznie dzieciom, wyjaśniła na czym polega akcja czytelnicza Instytutu Książki, w której bierze udział już od kilku lat kętrzyńska miejska Biblioteka. Słowom towarzyszyły wszystkie gadżety książkowe i czytelnicze oraz i same książki służące promocji akcji wśród kilkulatków i ich rodziców, poczynając od Kart Małego Czytelnika, przez zakładki, naklejki, dyplomy, kończąc na specjalnych książkach-podarunkach, jednej dzieciom, drugiej rodzicom.
Ale to był jedynie wstęp do tego, co czeka małych czytelników w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży. Pani bibliotekarka najpierw pokazuje półki, na których znajdują się książeczki poziomu zerowego i pierwszego. Spośród tej literatury, właśnie zapisani nowi czytelnicy i ci, którzy już u nas bywali z rodzicami i opiekunami, mogą wybierać książki i zabierać je do domu (a takie pytanie padło ze strony kilkulatków!). Za chwilę pani bibliotekarka wyjmuje jedną, przedstawia, czyta fragment. Mali słuchacze z radością odnajdują znajomy tekst i zaczynają wymieniać tytuły bajek, imiona bohaterów, chwalić się, że rodzice czytają im w domu książki. Pani bibliotekarka wykorzystuje pretekst i zabiera dzieci bliżej regałów, pokazuje, gdzie stoją bajki, o których przed chwilą mówiły przedszkolaki, znowu odczytuje fragmenty i zaprasza do samodzielnego (przy pomocy pań nauczycielek) szukania książek, które dzisiejsi goście zabiorą ze sobą do domu.
Właśnie teraz podekscytowanie sięga zenitu. Mimo to, grupa nadal jest bardzo grzeczna i ustawia się w kolejce do stanowiska wypożyczeń. Karty Małego Czytelnika znajdują się już pod opieką pani nauczycielki, więc pani bibliotekarka pyta dzieci o imiona i nazwiska, a te podają jej wybrane książeczki. Po kilku chwilach krajobraz naszej Bajskosfery wzbogaca się o dzieci, pojedynczo lub w grupach, przeglądające, czytające (już wiemy, że niektóre robią to samodzielnie!) i dyskutujące o trzymanych na kolanach książkach.
A wraz z nimi, już nie na kolanach, ale w rączkach, przedszkolaki przechodzą do Czytelni dla Dzieci i Młodzieży. Czas poznawać i inne miejsca w Bibliotece, czas na zabawę! Najpierw jednak dzieci zajmują miejsca dla publiczności, spoglądając z zaciekawieniem na scenę. Pani bibliotekarka, żeby nie wystawiać cierpliwości przedszkolaków na próbę, króciutko przedstawia Czytelnię oraz jej funkcję teatralno-widowiskową i już zaprasza dziewczynki na scenę. Chłopcy nie zamierzają siedzieć i zaciekawieni podchodzą bliżej. A na scenie dzieją się niezwykłe rzeczy! W dziewczęcych dłoniach barwna chusta klanza, co rusz znikająca piłeczka, okrzyki, podskakiwania, rozgardiasz, fruwające włosy pod chustą! Po kilku minutach to chłopcy opanowują scenę i zabawa trwa dalej.
Nadchodzi kres dzisiejszej wizyty. Pani bibliotekarka na do widzenia zaprasza do kolejnych odwiedzin, i całą przedszkolną grupą, i z rodzicami. Przecież nasi nowi czytelnicy mają już Karty Małego Czytelnicy i mogą na nich zbierać naklejki, żeby otrzymać stosowny dyplom „Małej Książki – Wielkiego Czytelnika”!
Skip to content