Być może obrazki z dzisiejszego spotkania w zamkowej Bibliotece wydadzą się Państwu znajome, ale czegoż to innego wymagać podczas przedszkolnej wizyty niż… A no właśnie, przecież w najmłodszych naszych czytelnikach ciągle tak zachwycająco wybrzmiewa zainteresowanie każdą półką wypełnioną bajkami i wierszami, każdą kolorową obwolutą, każdym zakamarkiem Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży, kolejną opowieścią pani bibliotekarki, kolejną książeczką, z której można czerpać inspiracje do rozmów i zabaw. I te chwile znużenia a może i znudzenia, gdy można położyć się na pufach, posiedzieć na różnokolorowych siedziskach i po prostu poszukać odwzajemnionego spojrzenia pluszaków, zewsząd otaczających, tak jak i książki, naszych małych gości. To miejsce do słuchania, szukania a potem przeglądania i czytania książeczek przy dziecięcym okrągłym stoliczku albo na gąsienicy. To podpowiedzi, pomoc i życzliwość pani bibliotekarki przy wypożyczaniu nowych lektur. To opieka, wsparcie i wskazówki pań nauczycielek, gdy dzieci wybierały książeczki.
Zanim jednak „Biedronki” z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 3 w Kętrzynie rozbiegły się między regałami Wypożyczalni, spędziły trochę czasu na słuchaniu fragmentów z książki „Jak dawniej żyły dzieci” Bena Hubbarda i Christiane Engel, wydanej w serii Akademia Mądrego Dziecka, która została wybrana przez panią bibliotekarkę z uwagi na zajęcia prowadzone dzisiaj w przedszkolu „Biedronek”. Podróżując wraz ze swoimi rówieśnikami w czasie i po różnych kontynentach przedszkolaki zadawały pytania, opowiadały o sobie, trochę się spierały. Nie mamy wątpliwości, że podsunięte im w Bibliotece drobne inspiracje pozwolą na rozbudzenie ciekawości świata, którą będą zaspokajać także w kolejnych lekturach.