Szanowni Państwo,

od 2012 roku, czyli pierwszego Narodowego Czytania, spotykamy się z inicjatywy Burmistrza Miasta Kętrzyna i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kętrzynie na publicznej lekturze największych polskich dzieł literackich.
Czytaliśmy w miejscach ważnych dla miejskiego życia kulturalnego i społecznego. Od kilku lat tradycją stało się sobotnie spotkanie w towarzystwie Patrona Miasta, czyli przy Ławeczce Wojciecha Kętrzyńskiego, symbolizujące naszą wspólnotę samorządowych, wspólnych wartości.
Dzisiaj, w Roku Romantyzmu Polskiego, ustanowionego przez Sejm Rzeczpospolitej, będziecie Państwo mieli przyjemność wysłuchać najbardziej znanych fragmentów tomu poezji Adama Mickiewicza „Ballady i Romanse”, wydanego w Wilnie dokładnie dwieście lat temu. Ów zbiór ballad zapoczątkował w Polsce romantyzm. Epokę, której tradycje w wielu dziedzinach naszego życia nosimy i kultywujemy współcześnie.
Przed Państwem bohaterowie kętrzyńskiego Narodowego Czytania, szanowane i lubiane postaci miasta, wasi krewni, przyjaciele, znajomi, sąsiedzi. Pośród nich odnajdziecie Państwo lektorów doświadczonych, znanych z poprzednich edycji, ale i tegorocznych debiutantów. Potraktujmy ich z szacunkiem należnym dzisiejszemu wydarzeniu, jednocześnie gratulując odwagi oraz zaangażowania
w sprawy społeczne i kulturalne.