Pośród mnóstwa wydarzeń kulturalnych, związanych oczywiście z książkami, ale i wystawami fotograficznymi, rękodzielniczymi, malarskimi, teatrem, poezją, promocją czytelnictwa wśród najmłodszych, tymi, które są przeznaczone dla szerokiej publiczności i takimi, na które zapraszani są najbliżsi szkolnych i przedszkolnych artystów znajdujemy także czas na lekcje biblioteczne. Nie tylko wynikające z intensywnie przez nas prowadzonego programu „Mała Książka – Wielki Człowiek”, lecz ze ścisłych, trwałych od lat relacji ze szkołami podstawowymi i przedszkolami oraz współpracy z nauczycielkami. Prawie codzienne gościmy w Bibliotece co najmniej jedną klasę bądź grupę przedszkolną, którym przedstawiamy edukacyjną, kulturalną i społeczną rolę Biblioteki, poszczególne jej działy przeznaczone młodszym czytelnikom, czyli Wypożyczalnię oraz Czytelnię dla Dzieci i Młodzieży, poziomy czytelnicze, według których ułożona jest na regałach i półkach literatura oraz jej kategorie, zaś w końcu zasady wypożyczania książek, biblioteczny system informatyczny, elektroniczne karty czytelnika.
Właśnie dzisiaj takie informacje przekazywaliśmy uczennicom i uczniom klasy III b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętrzynie. Wizyta zaczęła się w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, ponieważ uważaliśmy, że przed doświadczonymi i stałymi czytelnikami należy pochwalić się naszą wystawą fotograficzną wypożyczoną z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu pod tytułem „Trochę kultury… z lektury”, której tematem są lektury szkolne, a zdjęcia przedstawiają młodego czytelnika, przenikającego za sprawą czytania do świata książki, lub elementy literackiego świata przenikają do jego rzeczywistości. Miło nam było słyszeć trzecioklasistów wykrzykujących tytuły książek, które skojarzyli w scenach na fotografiach, ale i podpowiadać im inne, jeszcze nie odkryte przed nimi w szkole bądź w domu.
W Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży ruch, szperanie między półkami, szukanie miejsca, żeby stanąć lub przysiąść po to, by przejrzeć wybraną książkę. Oczywiście przydają się pufy, siedziska a nawet bardzo dziecięcy stoliczek z krzesełkami, który przez kilka długich chwil pełni rolę czytelniczego kącika… Jak zazwyczaj bywa, gdy gości u nas spora liczba czytelników, ustawia się kolejka przed stanowiskiem komputerowym pani bibliotekarki.
Większości trzecioklasistów nie trzeba już uczyć bibliotecznych praktyk. Zdaje się, że wizyty w naszej Bibliotece stały się dla nich przyjemną rutyną…