Wczorajsze popołudnie to znakomita pora na spacer. Pamiętamy błękitne niebo, raczej bezwietrzny i wyjątkowo słoneczny dzień. Półgodzinna przechadzka zdaje się przyjemnością a Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży znakomicie wybranym celem. Otóż właśnie w ten sposób spędziły czas dziewczęta ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kętrzynie. Nie wydawały się zmęczone, ale oczywiście po przekroczeniu progu Bajkosfery zaprosiliśmy je do zajęcia miejsc na kolorowych pufach i poduszkach. Pretekst do rozpoczęcia rozmowy otaczał nas zewsząd, więc nie było wątpliwości, że rozpoczęliśmy ją od wiosny i ptaków, które już do nas przybyły lub niebawem przylecą. Oczywiście pomagały nam w tym książki i czasopisma dla dzieci i młodzieży. Znalazły się one zaraz w rękach dziewcząt. Rozmowa zamieniła się dzięki temu w wiele wspólnych opowieści o obserwacjach ornitologicznych, spotkaniach z ptakami, które żyją razem z nami w mieście i na wsi.
Jeszcze czekała na dziewczęta Czytelnia. Przeszliśmy więc naprzeciwko. Ku radości naszych gości zaprosiliśmy je do zajęcia miejsc na scenie. Przecież po to są stojące na niej trzy fotele. Ale to nie wszystko, bo scena bez mikrofonu nie może się obejść. Znalazła się za chwilę jedna odważna dziewczynka, która dwukrotnie zaśpiewała „Jesteśmy jagódki”, kolejny raz już z towarzyszeniem chóru a nawet tańczącej pary. Żeby wzmocnić efekt estradowy, najpierw zasunęła a potem rozsunęła się bordowa kurtyna, co spotkało się z ogromnym, bardzo radosnym aplauzem i publiczności, i samych aktorek-piosenkarek.
Czytelnia oprócz sceny ma jeszcze wiele innego do zaoferowania. Dziewczęta, przy delikatnej inspiracji ze strony pani bibliotekarki wybrały chustę klanza i teatrzyk kamishibai, który spełnił też rolę czasu na odpoczynek przed powrotem do Ośrodka.