Międzynarodowy Dzień Języka OjczystegoMiędzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione w 1999 r. przez UNESCO, które obchodzimy 21 lutego. Data ta ma upamiętniać wydarzenia z 1952 r. i tragiczną śmierć pięciu studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Święto języka ojczystego przypomina o różnorodności językowej o tym, że język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Podkreśla także znaczenie troski o język ojczysty, jego promocję, ochronę różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego.

Z tej okazji w Bibliotece Publicznej w Kętrzynie, obyła się lekcja biblioteczna, w której udział wzięli uczniowie klasy III C ze Szkoły Podstawowej nr 1.
Dzieci bawiły się w dobieranie w pary, rozwiązywały zagadki językowe, układały przysłowia, czytały „Wierszyki łamiące języki”.
Największą jednak frajdę sprawiło uczniom czytanie bajek teatrzyku Kamishibai „Pani Zima” i „Legenda o bazyliszku”.

Zajęcia w bibliotece były okazją do zwrócenia uwagi na piękno ojczystej mowy i konieczność dbania o poprawność języka polskiego.