Dzieci w biblioteceW Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży prawie codziennie spotkania. Kętrzyńskie przedszkola lub młodsze klasy szkół podstawowych. Wszystkie umawiane są co najmniej kilka dni wcześniej. Najpierw rozmowy telefoniczne z nauczycielkami, potem wizyty w szkołach i przedszkolach. Omawianie tematyki spotkań, wysłuchanie potrzeb. W końcu praca z dokumentacją, co wiąże się i z samym zaproszeniem najmłodszego przyszłego czytelnika do Biblioteki, ale również z potwierdzeniem jego zapisania. Tyleż samo zależy od pani bibliotekarki, co od przedszkoli, szkół i rodziców.
Dzisiaj gościliśmy klasę I b ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kętrzynie. Najpierw króciutka opowieść o tęskniących za czytelnikami książkach, które mają swój numer, stoją na półkach w odpowiednim porządku i dlatego należy odkładać je zawsze na miejsce. Po prostu przedstawiamy Bibliotekę. Dzieci już nie siedzą, rozbiegają się między regałami. Już wiedza, gdzie stoją książeczki przeznaczone dla nich, młodszych i starszych. Dzieci wyrywają się z odpowiedziami, gdy pada pytanie o zainteresowania. Zwracają uwagę na półki z księgozbiorem tematycznym. To właśnie tam znajdą książki o drugiej wojnie światowej i astronomii. Jesteśmy zaskoczeni tym, że niejedne z nich już czytali. Przez moment przepychają się ze swoją ciekawością, czy są zapisane do Biblioteki. Pani bibliotekarka tłumaczy rolę rodziców. W końcu następuje chwila ciszy. Dzieci głosują, opowieści z której książki dzisiaj posłuchają. Przed nimi „Miś, Tygrysek i…”. Przecież pojutrze Dzień Pluszowego Misia. A ta pluszowa zabawka skończy sto dziewiętnaście lat! Słuchacze zajmują tak wygodne miejsca, żeby widzieć ilustracje. Dzięki temu biorą udział w zabawach z liczeniem. A czyta nie tylko pani bibliotekarka. Jej miejsce zajmują po kolei dwaj uczniowie. Jeden z nich zdobył niedawno drugą nagrodę w konkursie „Kętrzyn czyta… Pięknie!”. Po tym, co najważniejsze w Bibliotece, każdy otrzymuje pluszowego misia. Najpierw na kartce do kolorowania i zaraz do towarzystwa w czasie pracy. Po oddaniu prac i zebraniu kredek wykorzystujemy okazję i odwiedzamy Czytelnię dla Dzieci i Młodzieży. Największą uwagą cieszy się oczywiście scena. Laureat niedawnego konkursu zdaje szybką relację z tego jak przebiegało tamto wydarzenie.
Jeszcze tylko sprawdzić, czy nikt nie został za kurtyną, nie przewrócić wieszaka z ubraniami i nie zapomnieć czapek. Panie nauczycielki obiecują, że niebawem. się znowu spotkamy. Zaś my zapraszamy dzieci do odwiedzin Biblioteki z rodzicami, dziadkami..