Jest nieduży, okrąglutki i… nie nosi spodni. A do tego uwielbia miodek. Gotowy jest wiele dla niego zrobić. Podobnie jak dla swoich przyjaciół ze Stumilowego Lasu. Mowa o misiu, uwielbianym przez dzieci i dorosłych na całym świecie – Kubusiu Puchatku, który obchodzi swoje urodziny 14 października.
Postać Kubusia Puchatka stworzył brytyjski pisarz Alan Alexander Milne. Pierwsza książka z przygodami misia ukazała się właśnie14 października 1926 r.
W Polsce książki o Puchatku i jego przyjaciołach, jak Prosiaczku, Króliku, Kłapouchym, Kangurzycy, Maleństwie i Krzysiu, są znane dzięki przekładom Ireny Tuwim. Jesteśmy jedynym krajem, w którym miś o małym rozumku nie nazywa się tak, jak w oryginale – Winnie, tylko nosi rodzime imię – Kubuś.
16 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej na Urodzinach Kubusia Puchatka w postaci lekcji bibliotecznej pojawili się uczniowie z klas II a i II b ze Szkoły Podstawowej nr 3 pod opieką Pań Elżbiety Łukomskiej i Barbary Graczyk. Każde z dzieci przyniosło swoją pluszową maskotkę, która być może w przyszłości stanie się inspiracją do napisania własnych, pełnych przygód historii… Głośno czytano fragmenty „Kubusia Puchatka” odbył się też konkurs literacki na temat Kubusia i jego przyjaciół.