Od autora – fragment
Ta publikacja ma mazurski rodowód. Dotyczy związków z ziemią kętrzyńską. Na niej bowiem, dla mnie, wszystko się zaczęło.
Kętrzyn i nieodległe Wopławki to mój szczęśliwy kraj. Tutaj się urodziłem, dorastałem, chodziłem do szkół, tu zdałem maturę i osiągnąłem pełnoletność. Tutaj poznawałem życie i jego zasady, odkrywałem możliwości i granice, nawiązywałem pierwsze relacje i cieszyłem się gościnnością bliskiej przestrzeni. Tutaj przeżyłem najpiękniejsze chwile.
[…] To w istocie opowieść o małej ojczyźnie – jej niepowtarzalnym, widzialnym i niewidzialnym uroku, jej niewiarygodnej sile sprawczej i nieodgadnionej mocy przyciągania – która w swoim wyrazistym, specyficznym kształcie może istnieć dzięki pamięci i słowu.
Jest takie powiedzenie, że prawdziwe piękno leży niedaleko dobra i prawdy. Mam nieodparte wrażenie, że odnosi się ono również – być może nawet w pierwszej kolejności – do ziemi kętrzyńskiej. Dokładałem starań, aby ta książka – forma literackiej projekcji utrzymana w subiektywnej, impresyjnej tonacji – przynajmniej po części je odzwierciedlała.
Zapraszamy na spotkanie autorskie z Panem Mieczysławem Ostrowskim, 14 wrzesień 2018 r., godz. 14:30,
Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej (Loża), ul. Mickiewicza 1.