21 lutego, na tę datę przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, którego założeniem jest pomoc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Dzień ten został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Przyczyną zainteresowania tą tematyką były wydarzenia w Bangladeszu w 1952 roku, podczas których grupa studentów Uniwersytetu w Dhace podczas demonstracji domagała się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.  Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków.

Szerzenie wiedzy na temat języka ojczystego wśród dzieci to niezwykle istotna sprawa, by poznawały wartości i piękno naszego narodowego dziedzictwa. Dlatego 20 lutego br. Miejska Biblioteka Publiczna w Kętrzynie zorganizowała dla dzieci z przedszkola „Malinka” dzień z językiem ojczystym, podczas którego wspólnie bawiły się w gry słowne, konkursy językowe i kalambury. Atrakcją czytelniczą tego dnia było wspólne czytanie książki Wandy Chotomskiej „Tadek Niejadek” oraz wiersza Władysława Bełzy „Kto ty jesteś?”.