Ks. Paweł Hause – luterański duszpasterz, społecznik i publicysta. Od blisko 20 lat jest proboszczem parafii w Kętrzynie, największej ewangelickiej parafii w Diecezji Mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
Urodzony w 1964 roku, dorastał w Warszawie w rodzinie pastorskiej o tradycjach wojskowych i patriotycznych. Po ukończeniu studiów teologicznych w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie został ordynowany na duchownego w 1993 roku w Zabrzu. Okres wikariatu odbył w Kętrzynie.
23 listopada br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z jego udziałem promujące książkę „Ewangelicy w Kętrzynie”. Ta niezwykle interesująca pozycja przybliża historię protestantyzmu na naszych terenach, jak również dzieje parafii ewangelickiej w Kętrzynie i okolicach. Na spotkaniu ks. Paweł Hause opowiadał o losach ewangelików i ich parafiach, ale również zaznaczył problem, jakim jest przypisywanie ewangelikom wyłącznie narodowości, niemieckiej.
Paweł Hause niezwykle interesująco i wyczerpująco opowiadał o historii ewangelików na naszych terenach. Mówił również o różnicach, a może należałoby powiedzieć o podobieństwach religii protestanckiej i rzymsko-katolickiej. Zaprezentował film, w którym dowiadujemy się, jak dzisiaj funkcjonują parafie. Spotkanie przerodziło się w ciekawą dyskusję nie tylko na tematy historyczne, ale również uwarunkowania kulturowe, z którymi stykamy się na co dzień.

Gorąco zachęcamy wszystkich do lektury.