„Dzisiejsze wyobrażenia o mieście otoczonym murami nie do końca odpowiadało ówczesnej rzeczywistości. Po pierwsze nie wszystkie miasta miały tak skomplikowane i kosztowne umocnienia, po drugie zaś ludność i zabudowania wylewały się poza linię wyznaczoną przez mur. Kętrzyn należał do ważnych ośrodków administracyjnych i to już w okresie krzyżackim. Pośród małych miast zajmował hierarchiczne poczesne drugie miejsce (za Bartoszycami).”

To krótki cytat z kolejnego rozdziału książki „Kętrzyn – Dzieje miasta”, którego skrót, a raczej wykład na jego temat poprowadził autor dr Jerzy Kiełbik. Wydarzenie odbyło się 25 kwietnia br. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w zamku w ramach obchodów 660-lecia naszego miasta i promocji książki „Kętrzyn – Dzieje miasta”.

Tym razem przybyli zapoznali się z trzecim rozdziałem książki pt.: „Kętrzyn w latach 1525-1806”. Przedstawione w nim zostały nie tylko aspekty społeczne, socjologiczne tamtego okresu, ale również administracyjne i fortyfikacyjne miasta.

Jeśli kogoś interesuje historia Kętrzyna, tego jak kształtowało się miasto i jaka ludność zamieszkiwała te tereny, gorąco odsyłam do lektury „Kętrzyn – Dzieje miasta”, w której szerzej poruszane są wszelkie tematy z tym związane. Książka jest dostępna w Miejskiej Bibliotece Publicznej, jak również we wszystkich jej filiach oraz w okolicznych księgarniach.