Groteska, kategoria estetyczna niezwykle ciekawa, gdyż wprawia odbiorcę w dobry nastrój. Pozwala przenieść się do świata mocno przerysowanego, a czasem wręcz nierealnego, w którym łączą się przeciwstawne pierwiastki, np.: tragizm i komedia. Znana już w starożytności, funkcjonująca w każdej epoce dotarła również do naszych czasów. 7 kwietnia br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w czytelni dla dzieci i młodzieży odbył się wykłada dr Marka Lubańskiego pt. „Groteska i jej funkcje w literaturze XX i XXI wieku”. Młodzież miała okazję nie tylko zaznajomić się z historią powstania tego gatunku, ale również zobaczyć i usłyszeć jej wariacje w dzisiejszej kulturze. Odnajdujemy ją nie tylko tekstach literackich, czy coraz częściej w kinie, ale również w muzyce, współczesnych teledyskach i na forach społecznościowych. Była to niezwykle cenna lekcja, szczególnie dla przyszłych maturzystów.  Jeśli w tym roku groteska będzie na egzaminie życia, ten wykład na pewno im się przyda.