NCz2015.jpg8Prus, czyli opowieść dr Magdaleny Dziugiel-Łaguny

Według tegorocznego raportu Biblioteki Narodowej ponad sześć milionów Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku żadnej książki, a dziesięć milionów nie ma żadnej w domu. Nie może, zatem, dziwić frekwencja na spotkaniu z doktorantką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, członkinią Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Wśród stylowej dekoracji, znakomitej scenografii przewijało się w ciągu około dwóch i pół godziny mniej więcej od dziesięciu do kilkunastu osób, w tym pracownicy biblioteki oraz przedstawiciele kętrzyńskich mediów. A młodzież właśnie? Wiele lat temu „Lalka” była lekturą licealną. Nie wiem, jak jest obecnie. Odczyt pani Dziugiel-Łaguny, jej akademicka interpretacja powieści, byłyby znakomitą nauką w wysoce intelektualnym wydaniu dla klas, które w tym roku szkolnym omawiać będą arcydzieło Prusa. Aspekty obyczajowe powieści na czele z miłością Wokulskiego i Łęckiej, erotyczne fragmenty, tło historyczne z niezwykle interesującym podejściem autora do przedstawienia życia warszawiaków w zaborze rosyjskim, trój narracyjne mistrzostwo, wachlarz społeczny z pominięciem klasy robotniczej wczesnego kapitalizmu. Prelegentka nie uciekała od najdrobniejszych cech powieści, pokazując związki romantyzmu z pozytywizmem, okraszając swoją opowieść o samym Bolesławie Prusie, odniesieniach do rzeczywistych miejsc i postaci z powieści, tudzież historii powstania książki i problemach związanych z jej napisaniem przez matematyka-literata.

Prelekcja była ozdabiana fragmentami powieści, czytanymi przez znane w mieście postaci. Doskonale, prawie jak lektor radiowej „Dwójki” wypadł Dyrektor Gagacki, ale najwięcej emocji dała słuchaczom interpretacja Pani Heleny Szymkiewicz, widać zawczasu świetnie przygotowanej do występu.

NCz2015.jpg5NCz2015.jpg9NCz2015.jpg10SAM_8737Jerzy LengauerNCz2015.jpg2NCz2015.jpg4NCz2015