mały-książę.jpg-2

Miejska Biblioteka Publiczna oraz Kętrzyńskie Centrum Kultury zaprosiły na projekcję filmu w ramach DKKiF

MAŁY KSIĄŻĘ

24 września 2015, godzina 16:00 KINO „GWIAZDA”

 

 

 

„Mały Książę” to najczęściej tłumaczona książka w języku francuskim. Opowiada ponadczasową historię małego chłopca, który opuszcza swoją, bezpieczną, małą planetę i wyrusza w podróż po wszechświecie. Ta napisana w 1943 roku bajka błyskawicznie stała się klasyczną pozycją wśród arcydzieł literatury, nie tylko dziecięcej. Jest to jeden z tych utworów, do których lektury wracamy przez całe życie w poszukiwaniu tych samych wartości: wierności, odpowiedzialności, wiary w miłość i przyjaźń.
Dziś Mały Książę wrócił do kin. Nie spodziewajcie się jednak tradycyjnej adaptacji, która stara się wiernie oddać magiczny nastrój książki Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, wprawić w ruch znajdujące się na jej kartach obrazki. Mark Osborne (reżyser między innymi Kung Fu Pandy) i scenarzystka Irena Brignull (autorka wspaniałych Pudłaków) sięgnęli daleko poza źródłowy tekst. W efekcie główną postacią filmu nie jest jego tytułowy bohater, ale mała dziewczyna, która z samotnie wychowującą ją matką wprowadza się do szeregowego domku w bliżej nieokreślonym miejscu. Animacja Osborna w swobodny sposób traktuje czas, każdy widz może tych bohaterów umieścić w dowolnym kontekście XX wieku. Ale czy nie taki sam ponadczasowy charakter ma sama książka?
Ma ona też międzypokoleniowy wydźwięk. Obrazuje jak powinien wyglądać kontakt między osobami urodzonymi na przestrzeni dekad. Osborne przekonująco łączy ze sobą postacie i (przede wszystkim?) osobiście składa hołd Saint-Exupéry’emu, który dla młodych czytelników jest już właśnie dziadkiem. Dziadkiem zapraszającym, by wsiąść do zbudowanego przez siebie samolotu i polecieć do gwiazd…

 

Skip to content