7 listopada 2013 r.  odbył się wernisaż wystawy pt. „Rysunek na szkle”, na którym zaprezentowano prace stworzone przez skazanych odbywających karę pozbawienia wolności w płockim więzieniu.

Licznie przybyłych gości powitał Witold Gagacki Dyrektor MBP w Kętrzynie. Gościem specjalnym była Ewa Maksymowicz, inicjatorka wystawy, która  opowiedziała o pracach i o pracy jaką włożyli skazańcy w powstanie tych dzieł.  44 więźniów Zakładu Karnego w Płocku przez 20 miesięcy tworzyło rzeźby, witraże, rysunki na szkle oraz obrazy olejne.

Wystawę można oglądać do 11 grudnia 2013 roku w budynku Filii nr 2 MBP w Kętrzynie.

A oto kilka słów napisanych przez jednego z uczestników projektu:

„Sam fakt uczestnictwa w tym projekcie pozwala mi czuć się wyróżnionym spośród wielu osób w podobnej sytuacji. Moją pracą chciałem pokazać swoją wrażliwość na otaczającą mnie pustkę. Myślę, że w tworzeniu dzieła pomaga bogaty świat uczuć, przeżyć i refleksji. Czy udało mi się to wszystko wyrazić? Nie wiem. Wiem tylko, że ocenią to inni, ci po drugiej stronie muru. Ci, których zdanie jest dla mnie takie ważne. Składam ukłon w stronę ludzi, którzy umożliwili mi wyrażanie świata artystycznego, świata stworzonego moimi rękami i widzianego moimi oczami. Sądzę, że dzięki temu projektowi moja przygoda z dziełem artystycznym dopiero się zaczęła i będę poszukiwał własnej prawdy o sztuce, bez względu na miejsce i ludzi mnie otaczających. Teraz mam odwagę, o której wcześniej mogłem tylko pomarzyć, odwagę w poszukiwaniu drogi ‘bycia artystą’. Trud i wysiłek włożony w ten projekt to najbardziej pozytywny aspekt mojego pobytu tutaj. Swoją wypowiedź chciałbym zakończyć cytując naszą pisarkę Marię Dąbrowską: „Codzienną pracą twoją możesz wszystko dobre na tym świecie zepsuć i wszystko złe naprawić.”. Ja życzę sobie, aby mój wysiłek i moje prace przyczyniały się do tego, by wszystkie zło naprawić.”

Krzysztof, 28 lat

SAM_3881 SAM_3879 SAM_3878