smiercokładka    Kolejną odsłoną uroczystości obchodów roku Arno Holza w Kętrzynie będzie wydanie drukiem i promocja noweli „Śmierć” Arno Holza i Johannesa Schlafa w opracowaniu kętrzynianina Szymona Jana Pardy. „Śmierć” – to literacki eksperyment polegający na zredukowaniu życia do „zwykłego” faktu, który podlega reifikującym mechanizmom i mechanistycznym prawom przyrody i środowiska. Wybrany odcinek życia bohatera (ostatnia faza) ma sprawić wrażenie fragmentu i kopii rzeczywistości. Iluzje tę autorzy próbują uzyskać dzięki indukcyjnej metodzie obserwacji, która wychodzi zawsze od błahego szczegółu i prowadzi do sugerowania odbiorcy konkretnej konkluzji. Książka będzie wyjątkowa na krajowym rynku wydawniczym, bowiem po raz pierwszy obejmuje wydanie twórczości prozatorskiej Arno Holza po polsku. Promocja książki, w tym spotkanie z Szymonem Pardą oraz prof. dr. hab. Zbigniewem Chojnowskim, który niejako na gorąco podzieli się z uczestnikami spotkania swoimi spostrzeżeniami i odczuciami po lekturze, odbędzie się 21 czerwca br. o godz. 17.00 w siedzibie Stowarzyszenia im. Arno Holza dla Porozumienia Polsko-Niemieckiego tzw. „Loży”  przy ul. Mickiewicza 1. Przed spotkaniem ze „Śmiercią” Arno Holza organizatorzy zaproszą uczestników na wernisaż wystawy „Życie i twórczość Arno Holza” autorstwa Jerzego Baranowskiego. Jak mówi autor „Wydanie drukiem kolejnego dzieła Holza skłoniło mnie do stworzenia serii obrazów z różnych okresów jego życia oraz osób dla niego najbliższych, czyli żony Anity i córki Fee”. Treść obrazów będzie przedstawiać życie i twórczość  poety od okresu wczesnego dzieciństwa do starości. Wydanie książki oraz przygotowanie wystawy to wynik współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kętrzynie, Narodowego Centrum Kultury i Gminy Miejskiej Kętrzyn, które to w ramach przygotowanego przez bibliotekę projektu wspólnie finansują przedsięwzięcie. Finansowo w promocji książki „Śmierć” uczestniczy również Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.