W 2013 roku miasto Kętrzyn uroczyście obchodzi 150. rocznicę urodzin poety i dramaturga niemieckiego naturalizmu Arno Holza., urodzonego 26 kwietnia 1863 roku w Kętrzynie.

„Rozpierzchły się moje prochy, moja pamięć świeci jak gwiazda”. Cytat z „Fantazusa” jest hasłem konkursu poezji Arno Holza o Nagrodę Burmistrza Miasta.

Burmistrz Miasta Kętrzyn, Miejska Biblioteka Publiczna i Stowarzyszenie Arno Holza ogłosili drugą edycję konkursu recytatorskiego poezji Arno Holza  skierowaną do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Poprzednia edycja konkursu miała miejsce w październiku 2009 roku w przypadającą wtedy 80 rocznicę śmierci poety.

Celem konkursu było : zapoznanie młodzieży z twórczością Arno Holza, rozwijanie uzdolnień recytatorskich oraz rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji i upowszechnianie kultury żywego słowa.

Kętrzyńskie szkoły wytypowały 18 uczestników konkursu. Każdy z nich, pod kierunkiem swego opiekuna przygotował jeden dowolnie wybrany utwór Arno Holza. Trzyosobowe jury w składzie Izabela Mellin Wyczółkowska, Hanna Tarasewicz i Witold Gagacki  uwzględniając interpretację, kulturę słowa a także ogólny wyraz artystyczny wyłoniło jedną osobę która została laureatem nagrody główniej- Nagrody Burmistrza Miasta Kętrzyn

oraz po trzech SAM_1773 SAM_1781 SAM_1782 SAM_1784 SAM_1794 SAM_1796 SAM_1805 SAM_1806 SAM_1809 SAM_1811 SAM_1813 SAM_1814 SAM_1818 SAM_1821 SAM_1828laureatów w kategorii szkół gimnazjalnych i  ponadgimnazjalnych. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali książki i pamiątkowe dyplomy.

Poniżej przedstawiamy protokół komisji konkursowej

Protokół z obrad komisji konkursu recytatorskiego

poezji Arno Holza o Nagrodę Burmistrza Miasta

Dnia 24 kwietnia 2013 roku w Czytelni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kętrzynie odbył się konkurs recytatorski poezji Arno Holza zorganizowany z okazji obchodów Roku Arno Holza w Kętrzynie.  Konkurs skierowany był do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Wzięło w nim udział 18 recytatorów.

Jury w składzie :

Izabela Mellin-Wyczółkowska

Hanna Tarasewicz

Witold Gagacki

po wysłuchaniu wszystkich prezentacji postanowiło przyznać :

Nagroda Burmistrza Miasta :             MARTA PONIATOWSKA

W kategorii szkół gimnazjalnych :

I miejsce …  MARCIN KRECZMAN

II miejsce   WERONIKA NOWACKA