W przeddzień Światowego Dnia Pszczół, uchwalonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych sześć lat temu, swoją premierę w Bajkosferze, czyli Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży miała właśnie grupa Pszczółki z Niepublicznego Przedszkola „Kluczyk”. Oczywiście pani bibliotekarka nie mogła zacząć od niczego innego, jak opowieść o małych, niezwykle pożytecznych owadach, których pracowitość możemy obserwować wiosną i latem. Na podstawie przygotowanych książek, na posługując się ilustracjami i cytując fragmenty tekstu opowiadała nie tylko o pszczółkach, ale i porach roku, kwiatach, miodzie i rzecz jasna najpopularniejszym misiu, Kubusiu Puchatku. Okazało się, że wśród dzieci znajduje się co najmniej dwoje znawców pszczół, którzy sami chętnie dodawali informacje o ich zwyczajach, mieszkaniach, czyli ulach.
Pani bibliotekarka zaprosiła przedszkolaków do Biblioteki także z innego powodu. Mianowicie po to, żeby poznały projekt „Mała Książka – Wielki Człowiek”. Informacje o Kartach Małego Czytelnika, naklejkach, plakietkach, książkach, dyplomach i roli rodziców przekazywała także paniom nauczycielkom, których rola również jest znacząca w projekcie Instytutu Książki. Wobec tego, że w grupie Pszczółki uczestniczy dwóch chłopców ukraińskich, pani bibliotekarka nie omieszkała wspomnieć o książkach w ich ojczystym języku, które stanowią prezent dla przystępujących do projektu dzieci.
Mając nadzieję na kolejne wizyty w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży, przede wszystkim z rodzicami, ale i całą przedszkolną grupą, zaprosiliśmy dzieci do Czytelni, gdzie przygotowaliśmy muzykę, odnoszącą się dźwięku wydawanego podczas lotu dzisiejszych bohaterów spotkania, i krótkie opowieści o tych owadach, które popłynęły z głośników ustawionych przy scenie.
Skip to content