Przyjemna jest lekcja, gdy można siedzieć na pufie, ba! prawie leżeć i wywijać nogami. Miło zdjąć buty i dać odpocząć stopom w dłoniach trzymając książkę, którą za chwilę będzie można zabrać do szkoły a potem do domu. Ekscytujące jest zaszycie się między regałami, gdzie otaczają ciebie półki pełne książek o kolorowych okładkach. A cóż może być wspanialszego niż fantastyczny świat na wyciągnięcie rąk. Nie trzeba się nawet podnosić z dopiero co odkurzanej wykładziny, żeby do takich krain się przenieść. Aby drzwi do nich pozostały na dłużej warte, wystarczy odczekać chwilkę przed biurkiem pani bibliotekarki, podać Kartę Małego Czytelnika, usłyszeć króciutki odgłos skanowania i już można z powrotem schronić się w jednym z miejsc Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży zamkowej Biblioteki. Jak spędziły tam czas uczennice i uczniowie klasy II c Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętrzynie, zobaczycie na poniższych zdjęciach. Znajdziecie także wygodne zakątki Bajkosfery, które wybrali dzisiaj drugoklasiści.
Lekcja biblioteczna rozpoczęła się od przedstawienia Biblioteki i oczywiście samej Wypożyczalni, w której zajęcia się odbywały. Pani bibliotekarka pokazywała poszczególne działy, wskazywała jakie książki dla dzieci i młodzieży w jakim wieku są kierowane, gdzie stoją poszczególne gatunki literackie, co oznaczają cyfry arabskie i rzymskie oraz litery na grzbietach książek, tudzież kolory zakładek oddzielających na półkach kolejne szeregi książek i dlaczego są one oznaczone takimi samymi barwami. Te króciutkie opowieści wzbudzały zainteresowanie i potem można było dostrzec, że zostały przez dzieci zapamiętane i wykorzystywane przy szukaniu oraz wybieraniu lektur. Ale nie tylko, ponieważ interakcja z ich strony pojawiała się jeszcze wcześniej, udowadniając, że mali czytelnicy posiadają wiedzę, znają się na książkach, wiedzą, jak poruszać się w otaczającym ich tutaj świecie literatury.
W pewnym stopniu to była niespodzianka… Wprawdzie drugoklasiści już sięgali po wierzchnie odzienie, już wypowiadali prawie że chóralne „do widzenia”, to musieli się zatrzymać i skupić uwagę na kilku słowach pani bibliotekarki. Po drugiej stronie korytarza czeka Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży. A tam zawsze przecież fascynująca teatralna scena. Rzecz jasna było tak i tym razem. Wchodzących przywitał teatrzyk kamishibai, który zaprasza nie tylko publiczność, ale i… aktorów. Zanim pani nauczycielka poprosi dwoje dzieci na scenę, pani bibliotekarka przypomni o różnicach pomiędzy wypożyczalnią książek a czytelnią, kilka słów powie o teatrze i za chwilę wręczy mikrofon temu, który zapowie tytuł czytanej baśni i jej autora. Pierwszy lektor właśnie zajął miejsce na scenie…
Skip to content