Najpierw przed III a ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kętrzynie stanęła otworem Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży a potem w całej okazałości miejsca dla publiczności i oczywiście oświetlona scena. Na kilka chwil prosi z niej o uwagę pani bibliotekarka opowiadając o historii Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, który co roku obchodzony jest 5 listopada, Walcie Disneyu, roli w życiu każdego dziecka bajki i baśni, gatunku literackiego odzwierciedlanego współcześnie w różnych dziedzinach sztuki i popkultury od filmów po internetowe gry komputerowe. Pani bibliotekarka nie omieszkała skierować pamięć uczennic i uczniów ku wczesnemu dzieciństwu, kiedy bajkowe postaci poznawane były z książek czytanych przez ich rodziców, opiekunów, w przedszkolu. Wsłuchiwała się także we wtrącane przez dzieci tytuły oglądanych przez nie animowanych opowieści, czytanych komiksów i jeszcze niedawno znalezionych w poziomie pierwszym naszej Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży wydawnictw disneyowskich, choć nie tylko, bo okazało się, że naszym młodym gościom Julian Tuwim i Jan Brzechwa znani są na równi z „Krainą Lodu”, „Psim Patrolem”, „Strażakiem Samem” czy „Tomem i Jerry’m”.
Szuranie i przeróżne inne oznaki zniecierpliwienia zaczęły wskazywać, że dzieci mają ochotę przejść do głównej części programu dzisiejszej wizyty w Bibliotece. Zatem mikrofon zostaje włączony i przekazany pierwszemu z bohaterów sceny. Wedle wyboru, siedząc w pluszowym fotelu bądź stojąc na scenie trzecioklasiści opowiadają o przebraniach przedstawiających ich ulubionych bohaterów tudzież kierują słowa ku naszej wyobraźni, w której pojawiają się fantastyczne postaci ostatnio czytanych i oglądanych bajek, jeśli strój pozostał jedynie wyimaginowany.
W kolejnej zabawie, jak i w poprzedniej, wszyscy będą usatysfakcjonowani, dopuszczeni do głosu i nagrodzeni. Tym bardziej, że dzieciom należy się odpoczynek od emocji związanych z występowaniem na scenie. Teraz laurem nie będą oklaski od publiczności, ale cukierki. Mimo co rusz lasu rąk, przekrzykiwań, podskakiwań i mnóstwa innych sposobów zwrócenia na siebie uwagi, każdy w końcu otrzymuje pytanie w quizie w temacie przecież nie innym, jak postaci z bajek, na które chce i może odpowiedzieć.
Pani bibliotekarka zaprasza na scenę wszystkich. W dziecięcych dłoniach pojawia się chusta klanza. Najpierw wszyscy uważnie próbując i współpracując trafiają piłeczką w otwór u zbiegu kolorów chusty. Jeśli ta gra wzbudza głośne śmiechy i wyzwala gejzery energii, to kolejna zabawa przekracza wszelkie granice radości a energia rozkłada się nie tylko na trzymających chustę, lecz przede wszystkim we włosach tych, którzy poddają je niezwykle energetyzującym zabiegom.
Nie, nie, Biblioteki trzecioklasiści nie opuszczą bez przypomnienia im o kartach czytelniczych, możliwościach wynikających z zapisania się do Biblioteki, przeznaczonych dla nich książek stojących na półkach regałów oznaczonych jako poziom drugi. Słuchają tych kilku zdań wypowiadanych przez panią bibliotekarkę odpoczywając na pufach i siedziskach kolorowych niczym chusta klanza w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży, czyli w Bajkosferze.
Skip to content