Kiedy umilkł gwar radosnych powitań i Smerfy z Przedszkola Niepublicznego „Mali Odkrywcy” w Kętrzynie usiadły wygodnie wraz z paniami nauczycielkami pośród regałów z książkami w Bajkosferze, czyli naszej zamkowej Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży, zaczęły nam towarzyszyć jedynie ciche odgłosy wiercenia się dzieci, które zwróciły głowy w kierunku pani bibliotekarki.
To była krótka, ale niezwykle ciekawa opowieść o bibliotece i książkach, które mieszkają na półkach i czekają na najmłodszych czytelników, żeby w domu poznali się nawzajem bliżej, stali się przyjaciółmi i towarzyszyli sobie już przez całe życie.
Zainteresowane historią o książkach przedszkolaki co chwila podnosiły w górę rączki, wtrącały i uzupełniały opowieść o własne doświadczenia i przygody związane z biblioteką i czytaniem.
Wśród dzieci mieliśmy także niezwykłego chłopczyka, który opowiadał nam o Marii Konopnickiej, jej wierszach i bajkach. Gratulujemy wspaniałej wiedzy, oczytania i… pasji bibliofilskiej!
Nie mogło się zatem obejść bez spotkania z bajką. Pytanie o znajomość „Pawła i Gawła” Aleksandra Fredry rzecz jasna nie pozostało bez odpowiedzi. Ale pani bibliotekarka miała w zanadrzu niespodziankę związaną właśnie z tą wierszowaną bajką i przeczytała „Tomka i Romka” Karola Kozłowskiego, czyli historyjkę, również rymowaną, o wnukach Pawła i Gawła.
Nie można także było nie odwiedzić znajdującej się pod drugiej stronie korytarza Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, gdzie oprócz książek przeznaczonych dla starszych dzieci i młodzieży, czekają gry planszowe i konsole gier wideo. Smerfy tylko chwilę zajmowały miejsca dla publiczności, ponieważ teraz one sprawiły nam niespodziankę i po ustawieniu się na scenie w pięknym porządku zaśpiewały piosenkę, którą zdobyły wyróżnienie w konkursie w Wilkasach. Podziwiamy i ogromne brawa!