Powaga, duma, radość, cierpliwość, aktywność i umiejętność słuchania – tak „Żuczki” z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 3 w Kętrzynie zachowywały się podczas kolejnego spotkania w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży, którego celem były przede wszystkim zwrot przyniesionych z domu książek i wybranie oraz wypożyczenie nowych. Gdy dostosowaliśmy salę do warunków pogodowych a dzieci same i przy pomocy pań nauczycielek zdjęły kurtki, czapeczki i kamizelki odblaskowe mogliśmy przedszkolakom wyjaśnić, jaki będzie miała przebieg ich dzisiejsza wizyta. Spytaliśmy oczywiście o książeczki, Karty Małego Czytelnika z programu „Mała Książka – Wielki Człowiek”, powiedzieliśmy o naklejkach, które otrzymają za zwrot i wypożyczenie książek a także jaką rolę przy wypożyczeniu będzie pełnić bibliotekarz, biurko i ustawiony na nim komputer.
Zanim jednak przedszkolaki z ciekawością ustawiły się właśnie przy biurku, opowiedzieliśmy im o kalendarzach, miesiącach, dniach i świętach i ich kolorowych oznaczeniach. Następnie wspomnieliśmy o tak zwanych świętach nieformalnych i od tego przeszliśmy do jednego z nich, które przypada właśnie dzisiaj, mianowicie Dnia Kosmosu. Z książką „Jak zdobywamy kosmos”, przeznaczoną treścią właśnie dla dzieci, przypomnieliśmy słowa związane z podróżami w kosmos i przeczytaliśmy krótki rozdział poświęcony pierwszym, jeszcze przed człowiekiem, kosmonautom: kogutom, kaczkom i owcom oraz psom i szympansom. Była to także okazja do rozmowy z dziećmi o zwierzętach, podczas której były równie aktywne jak i przy tej o kalendarzu.
W końcu przyszedł czas na wypożyczenie książek. Gdy wszystkie dzieci były już zdecydowane, jakie książki zabiorą dzisiaj do domu, prosiliśmy każde z nich o podejście do stanowiska wypożyczeń, podanie książeczki do zwrotu, wybranie naklejki na Kartę Małego Czytelnika i przekazanie pani nauczycielce, która wraz z drugą panią okazały niezwykłą i wielką pomoc przy obsłudze małych czytelników.
Po uśmiechach i podziękowaniach – „do widzenia!”.
Skip to content