Dzieci w biblioteceNie bez kozery w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży zewsząd widać informacje o programie Instytutu Książki „Mała Książka – Wielki Człowiek”. A to plakat, to „Książkowy Rozwój Dziecka”, stojaki, „Zapytaj bibliotekarza i odbierz książkę w prezencie”, „Certyfikat” w różnych graficznych, kolorowych kompozycjach, świadczących, że nasza Biblioteka bierze udział w projekcie od dłuższego czasu, od początku. Dlatego też dzieci, dzisiaj trzynastoosobowa grupa „Misie” z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 3 w Kętrzynie, doskonale wiedzą jak mają się zachować w Wypożyczalni, jak spędzą tutaj czas, w jaki sposób rozmawiać z panią bibliotekarką i oczywiście jakie mogą je czekać niespodzianki. I taka spotkała jedną z małych czytelniczek, która na Karcie Małego Czytelnika dzięki dziesięciu wizytom w Bibliotece zebrała właśnie odpowiednią liczbę naklejek ze zwierzątkami i otrzymała Dyplom Małego Czytelnika z drobnymi nagrodami. Gratulujemy Milence! Dzieci stojące w kolejce do pani bibliotekarki biją brawa. Klaszczemy i my wszyscy. Teraz przedszkolaki przypominają swoje imiona i nazwiska, oddają przeczytane książeczki i wypożyczają nowe, przed chwilą wybrane. Oczywiście otrzymują także naklejki. Przy regałach poziomu zerowego i pierwszego z książkami dla nich przeznaczonymi nadal ruch. Czasami niezbędna jest pomoc pań nauczycielek. Choć nie tylko przy wyborze książek. Dzieci zamieniają się miejscami. Kilkoro stoi przy półkach, inne właśnie wypożyczają. A i nasze małe kotki mieszkające na półeczkach kolorowych regałów tudzież pozostałe pluszaki znajdują towarzystwo przedszkolaków. Cała Bajkosfera cieszy się popularnością. Mierzenie wzrostu, leniuchowanie na pufach, zabawy przy gąsienicy i kolorowych poduszkach. Trzeba już jednak pakować wypożyczone książeczki, ubierać się i pożegnać do następnej wizyty.