Nawet po to, żeby po spacerze ogrzać się i odpocząć na pufach w „Bajkosferze”, Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży chętnie zaprasza i przyjmuje miłych, małych gości. Dzisiaj sprawiły nam niespodziankę „Misie” z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 3. Wybrały się do Biblioteki z bardzo poważnego powodu. W ramach kolejnych przedszkolnych zajęć literackich chciały, niektóre poznać, inne przypomnieć sobie „Brzydkie kaczątko” Hansa Christiana Andersena.
Oczywiście w naszej Wypożyczalni jest ciepło i przytulnie. Gdy dzieci odkładały na bok wierzchnie okrycia, szybko pobiegliśmy do regału poziomu pierwszego, gdzie znajduje się półka z bajkami (Nb) a na jej początku mnóstwo pojedynczych wydań i zbiorów baśni duńskiego pisarza.
Okazało się, że przedszkolakom nie trzeba przedstawiać Andersena. Wymieniały tytuły jego najsłynniejszych opowieści. Ich wiedza literacka, wyniesiona niewątpliwie z domu i przedszkola, imponowała. Widać było, że są bardzo zaprzyjaźnione z książkami. Chwilę poświeciliśmy także na rozmowę i o innych bajkach, którymi dzieci się fascynują. Ale teraz już wiedzą, że i po baśnie Andersena mogą przyjść do Biblioteki. Umówiliśmy się na najbliższą środę, jeśli pozwoli na to kapryśna pogoda.
Kiedy słuchacze umościli się na pufach i w ramionach pań nauczycielek, zaczęliśmy słuchowisko. Co jakiś czas robiliśmy pauzy w tekście, żeby pokazać obrazujące bajkę ilustracje. Żeby nie zanudzić dzieci tylko jednym głosem, czytaliśmy „Brzydkie kaczątko” na zmianę. Po lekturze wręczyliśmy przedszkolakom książeczki z pozostałymi baśniami Andersena, które dzieci pokrótce omawiały z nauczycielkami.
Pozostało już tylko chóralne „do widzenia!” i widzimy się się już niedługo, żeby wypożyczyć książeczki.