Dzieci w bibliotece„Proszę pani, przynieśliśmy książki!”, „Chcemy wypożyczyć nowe książeczki, proszę pani!” wołają jeszcze w korytarzu przed drzwiami do Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży „Biedronki” z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 3 w Kętrzynie. Zapominając zdjąć czapki, kurtki i szaliki rozbiegają się po Bajkosferze. Wykorzystując tych kilka chwil na przywrócenie porządku, widząc książki w dłoniach prawie wszystkich dzieci przypominamy o Kartach Małego Czytelnika, naklejkach i poziomach księgozbioru, w których przedszkolaki mogą szukać nowych dla siebie książeczek.
Posiadacze kart czytelnika z kilkoma naklejkami zachowują się jak wytrawni czytelnicy. Zbierają się grupkami przy półkach między regałami. Przeglądają książki na stojąco, powoli się przechadzając lub siedząc na pufach. Wybór książki musi być rozważny, głęboko przemyślany, tym bardziej, jeśli pozycji będzie kilka.
Większość przedszkolaków zajmuje już miejsce w kolejce do pani bibliotekarki. Oprócz książek pojawiają się w dłoniach Karty Małego Czytelnika. Dzieci wiedzą, że za chwilę będą podejmować decyzję, którą naklejkę ze zwierzątkiem chcą otrzymać.
Kilkoro sześciolatków zajętych jest naszymi małymi pluszowymi kotkami mieszkającymi na kolorowych regałach po środku Bajkosfery. Niewątpliwie dzieci mają wśród nich swoje ulubione, do których wracają za każdą wizytą w Bibliotece.
Jak zwykle sama czynność wypożyczenia książki to okazja do rozmowy z młodym czytelnikiem o jego zainteresowaniach, przeczytanych i ulubionych lekturach. A że za oknem piękny dzień nie zatrzymujemy przedszkolaków dłużej i życzymy przyjemnego spaceru.