Lekcja biblioteczna fotorelacjaDzisiaj tuż po godzinie dziewiątej zjawili się u nas uczniowie klasy II a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętrzynie pod opieką pani Agnieszki Dziemiańczyk, żeby uczestniczyć w lekcji, ale… bibliotecznej. Zajęcia rozpoczęliśmy w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, obawiając się nieco, że na początku dzieci mogą być odrobinę nieśmiałe. Nic z tych rzeczy! Ani scena, ani mikrofon, ani miejsca, które zajęły nie pozbawiły je ciekawości, elokwencji i potrzeby wyrażania co rusz swoich myśli, skojarzeń i dygresji związanych z biblioteką i książkami. Natychmiast po pierwszym pytaniu zadanym im przez panią bibliotekarkę stanęliśmy przed zadaniem prowadzenia nieustającej rozmowy na te tematy, poczynając od możliwości, które roztacza przed dziećmi przeznaczona dla nich Czytelnia, po znajomość literatury dziecięcej a przede wszystkim autora książek dla dzieci i młodzieży – Grzegorza Kasdepke, którego „Co to znaczy… czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń” zamierzaliśmy niebawem czytać. Na razie co chwila podnosiły się ręce dzieci niecierpliwych do uczestniczenia w dyskusji i wyrywających się po mikrofon. Już wiedzieliśmy, co sprawiło nam ogromną przyjemność, że czytać będziemy wspólnie. Przygotowane na scenie trzy fotele do spotkań autorskich ani na chwilę nie pozostawały puste. Gdy wszyscy chętni zaspokoili swoją potrzebę wypełnienia roli lektora, co przerywane było wyjaśnieniami znaczeń popularnych związków frazeologicznych, zaprosiliśmy klasę do Bajkosfery. Wiedzieliśmy, że dzieci same znajdą miejsca na pufach, poduszkach i fotelach (a po zakończeniu zajęć odłożą na miejsce, a tak się stało, za co dziękujemy!), więc po kilku słowach o roli Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży pani bibliotekarka mogła opowiedzieć uczniom o różnicach między książką a czasopismem, wyjaśnić czym i jakie są periodyki, tudzież które z pism dziecięcych znajdą w naszej Bibliotece. Tak jak i poprzednio nawiązała się szybko rozmowa, która już po raz drugi pokazała jaką dużą wiedzę posiadają nasi dzisiejsi goście.