19 grudnia br. jak zwykle w Filii nr 3 MBP, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. „Bohaterka” spotkania była książka Ilony Wiśniewskiej „Białe”.
Z przyjemnością czyta się książki, które opowiadają o miejscach, do których nigdy nie dotrzemy. I to nie tylko przez brak możliwości, ale także dlatego, że to nie koniecznie nasze klimaty…
Właśnie taką książką jest reportaż Białe Ilony Wiśniewskiej. Relacja autorki z zimnej wyspy Spitzbergen umocniła w przekonaniu, że Północ  to zdecydowanie nie nasze miejsce. Zimna, surowa, bezwzględna i ciemna – a jednak przyciąga ludzi z całego świata, nie rzadko na zawsze.
Co sprawia, że niektórzy właśnie tam, na zimnej wyspie pozbawionej roślinności i przez większość czasu także słońca, decydują się spędzić rok, dwa lub całe życie?
Czy to cisza i spokój, kojący szum wiatru, blask zorzy, dzikie zwierzęta, surowy klimat, a może bezkresna przestrzeń i możliwość bycia samemu pośród sobie podobnych ludzi?
Książka przedstawia różne aspekty życia na wyspie. Jak robi się tam zakupy, jak wygląda światowy bank nasion, dlaczego podczas krótkiego lata dzień w dzień na wyspę schodzą setki turystów, co oznacza spotkanie z niedźwiedziem polarnym, dlaczego przedszkola urządzają polowania na renifery i jak organizują się na wyspie lokalne społeczności?
My już wiemy, a jeśli i Ty chcesz choć na moment odwiedzić to mroźne miejsce z perspektywy ciepłego fotela, polecamy ten reportaż.

Skip to content