Jacek Hugo-Bader — pisarz i reporter. Specjalizuje się w reportażach z Rosji i byłych republik sowieckich. Na rowerze przemierzył całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny i Tybet. Przepłynął kajakiem jezioro Bajkał. W zimie 2007 roku samotnie odbył podróż samochodową z Moskwy do Władywostoku, a trzy lata później autostopem podróżował przez Kołymę z Magadanu do Jakucka. W 2013 roku wziął udział w wyprawie na Broad Peak w górach Karakorum. Jest autorem książek: W rajskiej dolinie wśród zielska, Biała gorączka, Dzienniki kołymskie, Długi film o miłości, Powrót na Broad Peak, Audyt.
We wtorek  19 listopada br. w Miejskie Bibliotece Publicznej im. Wojciecha Kętrzyńskiego odbyło się spotkanie ze znanym reportażystą i dziennikarzem  Jackiem Hugo-Baderem.
Autor nawiązał bardzo szybko doskonały kontakt z publicznością, dzięki czemu ponad dwugodzinne spotkanie upłynęło bardzo szybko i w miłej atmosferze.
Pan Jacek opowiadał jak to jest być reporterem, na co zwracać uwagę w pracy z ludźmi, jak z nimi rozmawiać. W rozmowach ze swoimi bohaterami bardzo ceni sobie kontakt wzrokowy  z drugą osobą, jest zawsze  ciekawy co ludzie mają do opowiedzenia. Ze swoimi bohaterami zawiera często przyjaźnie, gdyż ich relacje są bardzo intensywne choć, w większości przypadków, krótkie. Pilnuje, żeby jego bohaterowie mówili językiem prostym, takim jakim posługują się na co dzień. Każdy jego bohater ma prawdziwe imię i nazwisko.
Podczas rozdawania autografów czekała czytelników miła niespodzianka, Jacek Hugo-Bader oprócz podpisu  stawiał do książek pieczątkę z ex-librisem z mottem zapożyczonym od Indian Koyukon: „O tym nie mów. Twoje usta są za małe”.