Ot tak przy okazji. Po drodze. Bo było wolnych kilka chwil. W drodze z powrotem na lekcje. Klasa V „b” ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kętrzynie rozsiada się na sofach w oranżerii Loży przy ulicy Mickiewicza, czyli w części Biblioteki przeznaczonej na wystawy. Nauczycielka, pani Anna Opala mówi o fotografiach, różnicach między wystawą a wernisażem, roli bibliotek w szerzeniu wiedzy o kulturze i sztuce, nie zamykając się jedynie na książkach, literaturze… Opowiada jak wygląda praca pracowników biblioteki, która ma na celu i za zadanie angażować czytelników i całe społeczeństwo środowiska lokalnego w życie kulturalne miejscowości. Za przykład już wspólnie bierzemy Kętrzyńskie Stowarzyszenie Fotograficzno-Filmowe Foto MX. Omawiamy i interpretujemy zdjęcia aktualnej wystawy. Pani Anna zwraca uwagę na te, które wykonane zostały w skali makro. Wskazuje, w jaki sposób można je zanalizować, namawia do pobudzenia wyobraźni. Pokazuje także różnice w fotografiach, które zostały poddane obróbce w programach komputerowych.
Potem przechodzimy do Wypożyczalni i Czytelni. Młodzież otrzymuje nieco czasu na przeglądanie książek w poszczególnych działach. Jest zainteresowana katalogiem. Odpowiadamy na przeróżne pytania dotyczące zapisania się do Biblioteki, wypożyczeń, książek, które znajdują się lub nie w zbiorach. Przez moment jest głośno i gwarno. Za chwilę jednak atmosfera się uspokaja i powraca cichy nastrój właściwy Bibliotece. Nie znaczy to, że uczniowie wychodzą. Po prostu nadszedł czas, gdy wciągnęła ich Biblioteka, książki…