Dnia 4 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w loży odbył się wernisaż wystawy rękodzieła artystycznego pt. „Kraśniaki, ksiotki, kurcacki, nioski – czyli Zielkanoc na Mazurach”. Wystawa została przygotowana przez Stowarzyszenie Kulturalne „Konik Mazurski”.

„Pan Bóg tworzył ziemię i gdy był już przekonany, że ukształtował całą powierzchnię, odkrył nagle w jednym miejscu głęboką dziurę! A było to miejsce, gdzie teraz znajdują się Mazury…” – słowami baśni „O powstaniu mazurskiej krainy” pani Maria Kaliszewicz rozpoczęła swoją opowieść o mazurskich obyczajach wielkanocnych np. o święceniu palm w niedzielę palmową. Licznie przybyli goście dowiedzieli się  między innymi o wykupku wielkanocnym młodzieży męskiej, kolędowaniu wielkanocnym, obmywaniu wodą w pierwszy dzień świąt oraz wielu innych zwyczajach wielkanocnych. Głos zabrali również goście, którzy opowiedzieli o obyczajach wielkanocnych obchodzonych w ich rodzinnych stronach na Kurpiach, w Krakowie oraz Wileńszczyźnie.

Zapraszamy do oglądania i nabywania wystawionych prac.