Izabela Nowakowska to fotograficzny samouk, dla której fotografowanie jest oderwaniem się od rzeczywistości i od dnia codziennego. Przez swoją twórczość może wyrazić siebie, dać upust swojej wyobraźni, wykreować na żywo to, co na co dzień czai się w jej głowie.

Początkowo zainteresowana makrofotografią, z czasem ukierunkowała swoją pasję w stronę fotografii portretu i aktu. W swoich pracach stara się oprócz emocji portretowanych osób oddać także tajemniczość natury, nie tylko ludzkiej, ale również tej przyrodniczej, dlatego dużo swoich sesji wykonuje w plenerze. Wymagają one wielu przygotowań: doboru scenerii, stylizacji, odpowiedniego światła, ale przede wszystkim koncepcji i pomysłu artystki.

Inspiracją są dla niej dawne baśnie, legendy, słowiańska mitologia, w których najważniejsza jest bliskość i więź człowieka z naturą. Prezentowane na wystawie prace to wybór zdjęć z ostatnich lat. Niektóre fotografie inspirowane były również klasycznymi portretami. Specyficzny charakter jej prac napawa tajemnicą, jednocześnie wprowadza odbiorcę w bajeczny wręcz magiczny świat.

Dotychczas swoje prace miała okazję prezentować na zbiorowych wystawach organizowanych przez Kętrzyńskie Centrum Kultury oraz na wystawie zorganizowanej wspólnie z Michałem Ciuciasem ”Światło/cień” w 2016 roku w Olsztynie. Jest również laureatką ogólnopolskich konkursów fotograficznych w kategoriach akt, portret i fashion.

10 maja 2018r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Loży odbył się jej wernisaż wystawy pt. „Portrety”. Iza zdradziła nam, że swoją twórczość będzie próbowała ukierunkować w stronę fotografii reporterskiej. Z niecierpliwością czekamy na jej kolejne prace.

Ula Tomczak