27 kwietnia br. jak zwykle w Filii nr 3 przy ulicy Kazimierza Wielkiego 12 spotkaliśmy się by dyskutować o książce – tym razem o „Przestępstwie” Ferdinanda von Schirach.
„Rzeczy na ogół nie są proste, a wina to sprawa śliska”. Tak brzmi motto tej książki, zdanie, które z każdą kolejną opisywaną sprawą staje się bardziej prawdziwe i bardziej zrozumiałe. Rzadko kiedy mamy okazję czytać w ramach DKK opowiadania. „Przestępstwo” można zakwalifikować do tych chlubnych wyjątków kiedy każde opowiadanie zastanawia, zmusza do myślenia, intryguje, po prostu porusza do głębi. Trudno by było inaczej skoro wszystkie historie pochodzą z praktyki, którą autor prowadzi u naszych zachodnich sąsiadów. Autor potwierdza tezę, że życie jest tak ciekawe, że nie trzeba wymyślać fikcyjnych historyjek by napisać dobrą książkę. Sprawy, które miał okazję prowadzić autor pokazują, że czasem sprawca również może być ofiarą albo że istnieją okoliczności usprawiedliwiające, czy też łagodzące jego czyn, pokazują brutalność i niesprawiedliwość otaczającego nas świata oraz rolę wymiaru sprawiedliwości w tym wszystkim.
Książka napisana jest niezwykle lekkim językiem i czyta się ją bardzo szybko. Krótko mówiąc to świetna pozycja, której przeczytanie polecamy każdemu!