Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to coroczne święto organizowane przez UNESCO. Ma ono na celu promowanie czytelnictwa edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. 

Jednak zaskakujące jest jego pochodzenie. Pomysł zrodził się w Katalonii w 1926 roku, a jego twórcą był jeden z wydawców z Walencji – Vicente Clavel Andrés. Nie bez znaczenia jest wybór daty tego święta tj. 23 kwietnia. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de CervantesWilliam Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Szekspira podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego).

W Katalonii święto to jest hucznie obchodzone. Jest świętem narodowym, dniem pamięci jej patrona – świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją tego regionu w ten dzień obdarowywano  kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

Powinniśmy czytać książki, które są bogatą skarbnicą wiedzy dla każdego. W tym celu należy promować czytelnictwo, dlatego też w nawiązaniu do Światowego Dnia Książki Miejska Biblioteka Publiczna przez cały tydzień zapraszała najmłodszych oraz osoby z Domu Pomocy Społecznej, by zapoznać z ich z funkcjonowaniem biblioteki, nie tylko z bogatym księgozbiorem, ale również z działalnością, jaka jest tu prowadzona. 

Były konkursy, zabawy, rozwiązywanie wspólnie zagadek. Każde dziecko dostało na pamiątkę zakładkę do książki.

25 kwietnia br. Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych Niepełnosprawnych Umysłowo i Ich Rodzin STO prezentowało swoją twórczość w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. Czytanie to piękna rzecz, ale by ktoś mógł czytać, ktoś musi to stworzyć. I tak Stowarzyszenie przedstawiło 3 płyty i 2 książki, które zostały stworzone przez uczestników zajęć i wszystko przy zachowaniu i poszanowaniu praw autorskich, co jak najbardziej wpisuje się w święto Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. O czym niejednokrotnie na spotkaniu wspominano. Monika Szymańska przygotowała prezentację promującą twórczość podopiecznych, m.in. czytano bajki z wydanej książki pt. „Dawno, dawno temu w Kętrzynie. Bajki i legendy o naszym mieście”.

Zachęcamy wszystkich do czytania książek i odwiedzania biblioteki, w której zawsze dużo się dzieje i każdy na pewno znajdzie tu coś dla siebie.

UT

źródło: www.pl.wikipedia.org

Skip to content