„Człowiek w przeszłości nieporównywalnie bardziej zależny był od środowiska naturalnego niż obecnie. Im dalej sięgamy wstecz, tym bardziej zależność ta jest widoczna. Dziesiątki tysięcy lat dzielą nas od czasów, kiedy pierwsi ludzie pojawili się na obszarze dzisiejszego Pojezierza Mazurskiego. Na pytanie, jak wówczas żyli, stara się nam odpowiedzieć archeologia, która, paradoksalnie, jako nauka zajmująca się najdawniejszymi dziejami ludzkości, jest dyscypliną relatywnie młodą. Jej początków upatrywać należy nie tyle w oświeceniowych zainteresowaniach starożytnościami i nastawionymi głównie na kolekcjonerstwo amatorskimi wykopaliskami, ile w dziewiętnastowiecznym świadomym podchodzeniu do zabytków, ich ochronie i wprzęganiu w naukową narrację na temat dziejów człowieka. Zarówno pierwszy, jak i drugi etap swoistej ewolucji archeologii zostawiły swój wyraźny ślad w badaniu przeszłości Kętrzyna i okolic. Droga, którą przeszły pokolenia badaczy zaczyna się w XVI w. …”

Przytoczony fragment pochodzi ze wstępu do książki „Kętrzyn. Dzieje miasta”, a informacje o archeologicznej przeszłości Kętrzyna i okolic zostały szerzej rozwinięte przez dr. Seweryna Szczepańskiego, podczas pierwszego z cyklu spotkań z autorami poszczególnych rozdziałów książki „Kętrzyn. Dzieje miasta.”

Na następne spotkanie zapraszamy we wtorek 21 marca o godz. 11.00. Na temat średniowiecznych dziejów Kętrzyna będziemy rozmawiać z autorem drugiego rozdziału książki dr. Jerzym Sikorskim.

Skip to content