To już XIV raz jak spotykamy się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, by wspólnie czytać dzieciom, jednak myli się ten, kto sądzi, że to święto można obchodzić wyłącznie czytając. Przybyła ponad setka osób. Żeby tradycji stało się za dość burmistrz, Krzysztof Hećman, biskup Paweł Hause, radna Helena Szymkiewicz i dyrektor MBP Witold Gagacki w aktorski sposób odczytali dzieciom wiersze Juliana Tuwima. Jednak nie był to koniec imprezy. Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy bogatej scenografii i pięknej muzycznej aranżacji przedstawili legendę o Kętrzynie.

Klasa III „B” ze szkoły podstawowej nr 4 przygotowała niezwykle magiczny spektakl mikołajkowy, w którym dzieci zaprezentowały się w cudownym tańcu, piosenkach i wierszykach.

Na koniec spotkania wystąpili wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. św. Jana Pawła II z Kętrzyna, którzy przy współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dzieci i Dorosłych Niepełnosprawnych Umysłowo i Ich Rodzin STO przygotowali film o Kętrzynie z okazji 660-lecia Miasta Kętrzyna, „Kętrzyn w oczach niepełnosprawnych – kętrzyńskie kolędowanie”, książkę autorstwa uczniów SOSW im. św. Jana Pawła II w Kętrzynie, uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej „Dawno, dawno temu… w Kętrzynie” Bajki i legendy o naszym mieście, a także premierowo zaprezentowali kolędę o Kętrzynie, którą sami stworzyli, a jej tekst publikujemy poniżej. We wspólne śpiewanie włączyła się cała publiczność.

Słowa: M. Bieduń, Ł. Kęsicki, P. Ejsmont pod opieką Ewy Dziekońskiej-Piłat

Muzyka: Jacek Kwiatkowski

ŚWIĘTA W KĘTRZYNIE

1.W moim mieście w grudniowej zadumie

Do żłobka położą Jezuska

W każdym domu zaproszą choinkę

Wielka radość wypełni nam serca

Ref. Kocham Kętrzyn ubrany w choinkę

Kocham Kętrzyn błyszczący lampkami

Pan Marszałek z radosną miną

Na swym placu cieszy się z nami.

2.W moim mieście w grudniowe wieczory

Błyszczą gwiazdy i milkną spory

Ciepłe światło wylewa się z okien

Cieszą oczy świątecznym widokiem

Ref. Kocham Kętrzyn ubrany w choinkę…

3.W moim mieście taniec grudniowy

Szukamy gwiazd unosząc głowy

Pachnie Wigilią barszczyk z uszkami

Nawet Mikołaj cieszy się z nami

Ref. Kocham Kętrzyn ubrany w choinkę…

Ula Tomczak