660 lat temu, a dokładnie 11 listopada 1357 roku, nasze miasto Kętrzyn otrzymało przywilej lokacyjny. W tym roku obchody tego święta trwają cały rok, a ich zwieńczeniem była konferencja naukowa, która miała miejsce 10 listopada br., w sali rycerskiej kętrzyńskiego zamku. Organizatorami konferencji byli: Burmistrz Miasta Kętrzyn, Krzysztof Hećman, Miejska Biblioteka Publiczna im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie oraz Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM w Olsztynie.

Na uroczyste spotkanie przybyli duchowni, Burmistrz Miasta Kętrzyn, Krzysztof Hećman, Poseł na sejm Andrzej Maciejewski, władze samorządowe, Przedstawiciele służb mundurowych jak również wielu innych gości. Tego dnia na sali było około dwustu słuchaczy. Swoje wystąpienia mieli: ks. prof. Władysław Nowak „Św. Marcin z Tours patronem miasta Kętrzyn – duchowość, kult, przykłady ewangelizacji”; prof. Janusz Małłek „Początki polskiej Reformacji na Mazurach” (niestety z przyczyn od niego niezależnych, nie mógł dotrzeć do Kętrzyna, jednak jego wykład, jak również pozostałych osób, zostanie po krótce opublikowany na łamach gazety „Nasze Miasto Kętrzyn”); prof. Grzegorz Jasiński „Kościół ewangelicki i jego duchowni w XIX-wiecznym Kętrzynie”; prof. Grzegorz Białuński „Geneza i lokacja miasta Kętrzyn” (wykład został odczytany przez prof. Jana Gancewskiego); prof. Dariusz Makiłła „Ustawodawstwo policyjne księcia Albrechta w księstwie pruskim (1525-1568)” oraz prof. Jan Gancewski „Rola gospodarcza i polityczna zamku krzyżackiego w Kętrzynie na przełomie XV i XVI w.”

Ula Tomczak