16 października 1978 roku, arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła jako pierwszy kardynał z Polski, jak również pierwszy po 455 latach biskup Rzymu, niebędącym Włochem, został wybrany na papieża i przybrał imię Jan Paweł II. Dzień papieski został ustanowiony przez Sejm RP 27 lipca 2005 roku i od tego czasu jest uroczyście obchodzony nie tylko w Kościele.

Dlatego w Miejskiej Bibliotece Publicznej również świętowano. 18 października odbyło się przedstawienie o papieżu Janie Pawle II pt.: „Idziemy z nadzieją”, przygotowane przez uczniów z klas edukacyjno-terapeutycznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Kętrzyna. Ich występ oglądały dzieci ze Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka z Biedaszek, z SP 1 z Kętrzyna oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Na zakończenie dzieci zwiedzały bibliotekę oraz zapoznawały się z księgozbiorem dla dzieci.