Już dziś zapraszamy na spotkanie

z Arturem Andrusem

w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kętrzynie, Plac Zamkowy 1,

3 listopada 2017r., godz. 17.00

Artur Andrus – dziennikarz, na co dzień redaktor trójkowej „Akademii rozrywki”, co jakiś czas konferansjer różnych imprez kabaretowych, a poza tym poeta, autor tekstów piosenek, artysta kabaretowy, komentator „Szkła kontaktowego”…

Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. W czasach studenckich współpracował z Rozgłośnią Harcerską i Radiem Rzeszów, a momentem przełomowym w jego karierze artystycznej okazał się przeprowadzony „na zaliczenie” wywiad z Wojciechem Młynarskim – wywiad został przeprowadzony wierszem – Artur zadawał wierszem pytania, a Wojciech Młynarski improwizując wierszem odpowiadał. Niedługo po tym Artur Andrus otrzymał propozycję poprowadzenia audycji poświęconej piosence satyrycznej w Pr. 4 Polskiego Radia.

Jego współpraca z Programem Trzecim rozpoczęła się w roku 1994 po spotkaniu z Andrzejem Zakrzewskim na jednym z przeglądów kabaretowych. Początkowo był redaktorem „Powtórki z Rozrywki”, później przez kilka lat ją prowadził, równolegle z wtorkową „Trójką pod Księżycem” i piątkowym „Teraz śmieszniej”, do których zapraszał znane gwiazdy kabaretu.

Oprócz pracy w radiu, Artur Andrus często występuje w charakterze konferansjera przeglądów kabaretowych. Zaczęło się od Mulatki w Ełku, potem była krakowska PAKA, Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim. Od 1999 roku był związany z Łódzką Piwnicą Artystyczną – Przechowalnia, w której występował razem z Andrzejem Poniedzielskim, Elżbietą Adamiak i zaproszonymi gośćmi.

Artur Andrus to artysta wszechstronny. Można go nie tylko usłyszeć w radiu i na płytach, zobaczyć na scenie i w telewizji, ale też przeczytać. Jego wiersze ukazywały się w latach 1998-99 w kolumnie satyrycznej Życia Warszawy. Pisze również teksty piosenek dla innych artystów kabaretowych, m.in. dla Małgorzaty Zwierzchowskiej i Olka Grotowskiego („Wiesiek idzie”, „Jarocin”, „Beczka piwa”) dla Czerwonego Tulipana („Żeby się sobą zauroczyć”, „Odezwa do Małgosi”) oraz dla Grupy MoCarta – słynny „Paskudny wio…” wykonywany z Arturem Renionem, zarejestrowany na płycie Grupy pt: „Kreatury”. Na najnowszej płycie Grupy MoCarta można usłyszeć kolejną piosenkę z tekstem Artura, pt: „Nie śmiejcie się z taty”. Ponadto wiersze Artura Andrusa ukazywały się na ostatniej stronie „Przekroju”. Od 2006 roku prowadził również swój blog, który doczekał się wydania w formie książki. W październiku 2011 ukazał się wywiad z Marią Czubaszek przeprowadzony przez Artura Andrusa – „Każdy szczyt ma swój Czubaszek”, a w listopadzie 2013 r. – „Boks na patyku – czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek” – ciąg dalszy rozmowy, ale już z udziałem Wojciecha Karolaka.

 

W marcu 2012 r. nakładem wytwórni Mystic Production został wydany autorski album „Myśliwiecka”, który po niespełna dziewięciu miesiącach od premiery uzyskał status Podwójnie Platynowej Płyty i był najlepiej sprzedającą się płytą w Polsce w r. 2012 ( wg. rankingu OLiS )

W kwietniu 2013 r. nakładem tej samej wytwórni ukazało się kolejne wydawnictwo – CD i DVD „Piłem w Spale… I co dalej”. Jest to zapis koncertu Artura Andrusa, z udziałem zaproszonych gości, Koncert odbył się 22.04.2012 w Teatrze Syrena w Warszawie.

Najnowszy album – „Cyniczne córy Zurychu” – to ponowny sukces artysty. Płyta wydana również przez wytwórnię Mystic Production w marcu 2015 r. po trzech miesiącach od premiery otrzymała status złotej płyty.

W 2010 r. Artur Andrus otrzymał tytuł „Mistrza Mowy Polskiej”, w listopadzie 2011 Prezydent RP uhonorował go Złotym Krzyżem Zasługi (w 2005 roku otrzymał równ

ież Srebrny Krzyż Zasługi). W Październiku 2015 r. otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

foto.:Arch. Podkarpackiej Strefy Wrażeń