Ponad 116 lat temu w Teatrze Miejskim w Krakowie odbyło się pierwsze wystawienie dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. Wówczas trzydziestodwuletni poeta nie zdawał sobie jeszcze sprawy, że będzie to wydarzenie przełomowe w jego życiu. Do teatru mieszczańskich widzów przyciągnęła plotka, jakoby sztuka nawiązywała do realnych wydarzeń, które miały miejsce na weselu Lucjana Rydla i Jadwisi Mikołajczykówny w Bronowicach Małych. Obawiając się skandalu, profesorowa Rydlowa w trosce o dobre imię młodziutkich panien Pareńskich, a w szczególności swojej córki, nakazała dokonać korekty na wszystkich afiszach zamieniając imiona Hani, Zosi i Maryny fredrowskimi pseudonimami. Niewiele to wniosło w całej sprawie, ponieważ każdy w teatrze wiedział kogo i czego tyczy się dramat.

W tym roku Narodowe Czytane przybrało charakter niezwykle weselny. 2 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej, w zamku odbyło się czytanie dzieła Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. Pyszny poczęstunek przygotowany przez Anię Łuczak, weselne przyśpiewki w wykonaniu Zbigniewa Nowaka i Romana Buniowskiego oraz niezwykle barwna dekoracja wprowadziły w klimat prawdziwego wesela. I w tym momencie szczególne podziękowania należą się Stowarzyszeniu Kulturalnemu „Konik Mazurski” za bogaty wystrój i dekoracje, które przeobraziły biblioteczną czytelnię w prawdziwie wiejską, weselną salę. Kolorowe pająki, pawie pióra i krakowskie chusty przeniosły słuchających na prawdziwe krakowskie wesele Rydla.

W role z dramatu wcielili się: Helena Szymkiewicz (Radczyni, Rachel, Gospodyni), Małgorzata Margas (Klimina, Panna Młoda, Isia), Roman Świtaj (Dziennikarz, Poeta, Wernyhora), Kazimierz Żuchowski (Chochoł, Nos), Arkadiusz Książek (Pan Młody, Jasiek), Witold Gagacki (Czepiec, Gospodarz), zapowiadacz – Krystyna Guba.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

UT