„Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą Quo vadis przeczytano w ponad 2200 miejscach”.

źródło:http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2017/

Tym razem narodowe czytanie obędzie się w charakterze prawdziwego wesela. Ponieważ w tym roku zaplanowano czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego organizatorzy, czyli Miejska Biblioteka Publiczna postanowili pójść o krok dalej i przeczytać wybrane sceny w aranżacji weselnej. Przy melodyjnych przyśpiewkach zagranych przez Zbigniewa Nowaka oraz Romana Buniowskiego będzie można przegryźć coś na ząb. Salę udekorują ozdoby przygotowane przez Panie ze Stowarzyszenia Kulturalnego „Konik Mazurski”. Przebrani w ludowe stroje z Kętrzyńskiego Centrum Kultury czytać będą:Helena Szymkiewicz, Małgorzata Margas, Roman Świtaj, Kazimierz Żuchowski, Arkadiusz Książek, Witold Gagacki oraz prowadząca – Krystyna Guba.

„Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce”.

źródło: http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2017/

Poleć znajomemu

Całe wydarzenie rozpocznie się 2 września br. o godz. 11.00 w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej (Zamek). Wszystkich gorąco zachęcamy do wspólnej zabawy. Mile widziane stroje ludowe. Zapraszamy!