Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy sekcji fotograficznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku „FOTOGRAFICZNY PORTRET KĘTRZYNA”, który odbędzie się 29 czerwca br., o godz. 17.00, w MBP filia Loża.

Wystawa „Fotograficzny portret Kętrzyna” to prezentacja zdjęć związanych z Kętrzynem i okolicami, jego historią oraz współczesnością. Prace te pochodzą ze zbioru wystaw organizowanych przez sekcję fotograficzną Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kętrzynie.

Pierwszy temat, który zainteresował twórców, a który wpisuje się w temat przewodni to, porównanie starych fotografii Kętrzyna (w tym również przedwojennych) ze współczesnymi – wskazanie różnic, jakie powstały na przestrzeni czasu. Autorzy zdjęć starają się oddać aktualny klimat Kętrzyna i porównać go z dawnym Rastenburgiem.

Kolejny zbiór zdjęć to Portret Trzeciego Wieku, czyli prezentacja współczesnych mieszkańców Kętrzyna w wieku emerytalnym. Fotografie stanowią wizualne świadectwo ich aktualnej kondycji i sposobu życia. Zdjęcia przedstawiają przede wszystkim pierwsze pokolenie urodzone na tym terenie po wojnie oraz ich starszych i młodszych kolegów.

Następnym tematem, którym zainteresowała się sekcja fotograficzna Uniwersytetu Trzeciego Wieku to „Tajemnice Kętrzyna i jego okolic – fotograficzne poszukiwania miejsc owianych historyczną legendą”. Zdjęcia opowiadają tajemniczą historię okolicznych miejsc i dawnych mieszkańców tych terenów. Oprócz fotografii dotyczących Kętrzyna, autorzy prezentują takie miejscowości jak: Wopławki, Bezławki, Gudniki, Reszel, Drogosze, Sątoczno, Siniec. Kolejnym tematem, którym zainteresowała się sekcja fotograficzna Uniwersytetu Trzeciego Wieku było zagadnienie dotyczące zebrania, opisania i obróbki starych zdjęć znalezionych w szufladach mieszkańców Kętrzyna. Dzięki temu zbiorowi możemy dowiedzieć się, skąd są współcześni mieszkańcy Kętrzyna, jakie są losy ich rodzin i jak wyglądało zasiedlanie tych terenów.

twórcy wystawy:

Ryszard Szabelski,

Zofia Szatrawska,

Janina Muszak,

Wiesława Żurawska,

Jan Lewandowski,

Daniela Bałanda,

Hanna Andrzejewska,

Zyta Wiłkowska,

Maria Pawluczuk,

Maria Dmytryszyn,

Alicja Woronowicz,

Bożena Groblewska,

Tadeusz Oleszczuk,

Andrzej Woltyński,

Wiesława Wołoncewicz.

Mamy nadzieję, że wystawa pobudzi do dyskusji międzypokoleniowej o historii i współczesności naszego miasta. Serdecznie zapraszamy na wystawę.