Kończy się już XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w tym roku prowadzony pod hasłem „Czytanie zbliża”. W naszej bibliotece trwa również. Od poniedziałku 5 czerwca br. do piątku w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej odbywały się spotkania, na których zaproszeni goście czytali dzieciom.

Czytali m.in. Marta Wojciechowska z kętrzyńskiego Muzeum, która w specjalnie stylizowanym stroju czytała dzieciom legendy rycerskie i baśnie z całego świata, jak również opowiadała o historii kętrzyńskiego zamku. W podróż do lasu zabrała nas Maria Kaliszewicz z kętrzyńskiego Stowarzyszenia Kulturalnego „Konik Mazurski”, która przeczytała dzieciom „Bezpiecznie w lesie”. Akcja Cała Polska Czyta Dzieciom to nie tylko głośne czytanie książek, ale również edukacja. Na zajęciach picture books prowadzonych przez Sylwię Wąsowicz, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kętrzynie, dzieci poznały nowy model książek, w których tekst stanowi tylko niewielką część całości. Przeczytano dwie takie książki Iwony Chmielewskiej – „Cztery zwykłe miski” i „Kłopot”, po czym dzieci tworzyły swoje własne picture books. Ostatniego dnia to nie dzieci przyszły do biblioteki, ale biblioteka do nich. Bożena Musielak z wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży MBP w przedszkolu „Miś Uszatek” czytała książkę Joanny Fabickiej „Dokuczalska”, która niezwykle przypadła dzieciom do gustu, ponieważ opisywała problemy, z jakimi zmagają się najmłodsi.

Wspólne czytanie nie tylko zbliża i daje relaks, ale również edukuje. Dzieci ćwiczą wyobraźnię, uczą się, osłuchują języka, poszerzają zakres słownictwa. Czytanie wpływa na rozwój psychiczny dziecka, a także kształtuje umiejętność czytania ze zrozumieniem, co jak wykazały badania stanowi coraz większy problem naszych czasów.

Dlatego zacieśniajmy wspólne więzi czytając razem. W pośpiechu dnia, w nadmiarze codziennych obowiązków zatrzymajmy się na chwilę. Ponieważ dobre relacje z dzieckiem to rzecz bezcenna. Poczytajmy razem!