„Rak to nie wyrok”. To hasło zna już chyba każdy, kto choć przez chwilę miał kontakt z tą tematyką. Jak wiele już zostało powiedziane i wciąż się mówi na temat tej choroby. Panie z Kętrzyńskiego Towarzystwa „Amazonek” wiedzą o tym najlepiej i wciąż szeroko promują wiedzę na ten temat szczególnie podczas cyklicznych imprez z tym związanych. 27 kwietnia, jak co roku, odbył się IX już „Marsz żonkila”. Święto znane chyba wszystkim mieszkańcom naszego miasta, podczas którego nie tylko celebrujemy życie, ale również uświadamiamy sobie, czym jest ta choroba i jak wygląda walka z nią.

W tym roku poszliśmy o krok dalej. By wspomóc tę szlachetną akcję Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała spotkanie ze specjalistami z Katedry Onkologii Wydziału Medycznego UWM w Olsztynie pt.: „Jak żyć z rakiem”. 26 kwietnia br. w czytelni biblioteki na zamku odbyły się dwa wykłady: „Profilaktyka, czyli dobrze wiedzieć co zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory” poprowadzony przez dr n. med. Monikę Rucińską – lekarz onkolog, psychoonkolog oraz kolejny wykład „Bez lęku w trosce o zdrowie” wygłoszony przez mgr Martę Ustach – psycholog, psychoonkolog. O tym, jak ważna jest profilaktyka, by ustrzec się nowotworów mówi się wciąż stosunkowo za mało. Nie zdajemy sobie sprawy, że można w pewnym stopniu zapobiec chorobie poprzez zmianę codziennych nawyków i przyzwyczajeń. Specjalistki z Katedry Onkologii Wydziału Medycznego UWM w Olsztynie tłumaczyły, dlaczego tak bardzo boimy się nowotworów, a w jaki sposób powinniśmy podejść do tego zagadnienia, by działać na rzecz własnego zdrowia oraz jak wspierać osoby chore.