Orzeł w kulturze polskiej jest najważniejszym symbolem naszego kraju. Umieszczany na godłach, pomnikach, ale również w elementach architektury, czasem wręcz niedostrzegany w całości dzieła. Często niezauważany, a jak bardzo ważny i wymowny, podkreślający narodowość. Znajduje się wszędzie, tylko trzeba chcieć go dostrzec.

I właśnie w tym celu Ryszard Kawczyński odnajduje i fotografuje orły w architekturze Polski. W swoich zbiorach posiada już ponad trzysta fotografii, których wciąż przybywa. O każdym ze swoich orłów potrafi opowiedzieć i zna historię jego powstania.

20 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Filii nr 2, w Loży odbył się wernisaż wystawy „ORZEŁ POLSKI” Ryszarda Kawczyńskiego. Z pokaźnej kolekcji tylko część ujrzało światło dzienne. Spotkanie oprawione bogatym komentarzem autora przybrało niezwykle interesujący wymiar. To już nie tylko piękne obrazy orła polskiego, ale również ogromna wiedza historyczna oraz socjologiczna na temat powstania i umiejscowienia orła w architekturze miast.

Przypomniany na wernisażu list otwarty Lecha Wałęsy do organizatorów wystawy „Orzeł Biały – 700 lat herbu Państwa Polskiego” idealnie wpisał się w charakter spotkania.

„Znakiem Polaków jest Orzeł Biały.

Kiedyś, w legendarnych jeszcze czasach, miał on Lechitom wskazywać miejsce ich stałego osiedlenia. Zrobił to tak dobrze, że już ponad tysiąc lat, nieprzerwanie, trwamy wokół owego wskazania. Wydaje się, że nasi przodkowie całkiem świadomie poddali się protekcji tego mężnego, śmiałego i nieujarzmionego ptaka. Pod jego znakiem Piastowie utrwalali byt i granice polskiego państwa. Jagiellonowie i Wazowie budowali królewską flotę broniącą polskiego Bałtyku. W dobie porozbiorowego niebytu ten narodowy symbol świadczył, że istniejemy. Rozpięty na sztandarach pułków i legionów walczących po całej Europie „za wolność Waszą i Naszą” przypominał, że Polska nie zginęła, póki żyjemy…

Przywrócona do istnienia II Rzeczpospolita w pierwszym geście uczyniła Orła Białego w koronie swym państwowym godłem. Po latach komunistycznego zakłamania III Rzeczpospolita niezwłocznie naznaczyła odzyskanie niepodległości przywróceniem godłu jego pierwotnej, ukoronowanej postaci.

Orzeł Biały jest świadectwem istnienia i kondycji Polaków”

Ula Tomczak